«Πεντάστερη» Μπενφίκα

Με πεντάρα έριξε αυλαία στην 25η αγωνιστική η Μπενφίκα, που αγωνίστηκε στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Το τελικό σκορ ήταν 1-5 υπέρ των γηπεδούχων, όμως σκόραρε έξι φορές.Το σκορ για τους Αετούς άνοιξε στο 5’ ο Όσκαρ Καρντόσο με πέναλτι και στο 13’ ο Πάμπλο Αϊμάρ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.Ο Γκαϊτάν κλείδωσε το ματς για την Μπενφίκα στο 25’, γράφοντας το 0-3. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καρόλε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το 1-3, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπενφίκα ήταν συνέχισε την επίδειξη δύναμης και ο Νούνο Γκόμες σκοράροντας στο 82’ και στο 91’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Αετών με 1-5.Έτσι, η Μπενφίκα έμεινε στο -13 από την πρωτοπόρο Πόρτο (63β.) και έχει πλέον 55 βαθμούς, ενώ η Πάκος  Φερέιρα έμεινε στην 4η θέση του πρωταθλήματος, ισόβαθμη με την Γκιμαράες που «γκέλαρε» την Παρασκευή.