Ο παλιός είναι αλλιώς και... τυχερός!

Ο νέος στην ΣούπερΛίγκα Παναιτωλικός είχε ενθουσιασμό, αλλά και άγχος και δεν έκανε γκολ τις ευκαιρίες του! Ο παλιός Πανιώνιος πήρε μια μεγάλη νίκη (1-0 με Κούτσι) στο Αγρίνιο! Για πέναλτι σε ανατροπή του Καραμαλίκη φωνάζουν οι γηπεδούχοι!   Η εμπειρία, υπέταξε τον ενθουσιασμό Για τον Παναιτωλικό το σημερινό ματς ήταν ιστορικό, καθώς τα... καναρίνια επέστρεφαν στην μεγάλη κατηγορία μετά από 34 ολόκληρα χρόνια. Από την άλλη ο Πανιώνιος
έχει φάει με το κουτάλι τα λεγόμενα μεγάλα σαλόνια και στο σημερινό ματς αυτό φάνηκε και με το παραπάνω. Οι γηπεδούχοι ναι μεν προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έβαλαν γκολ και έχασαν μία ακόμα σημαντική ευκαιρία με το δοκάρι του Κουμορτζί. Βέβαια και οι παίκτες του Τεννέ είχαν δοκάρι, ωστόσο αυτό που μετράει είναι το γκολ, το οποίο πέτυχαν οι «κυανέρυθροι» με τον Κούτσι παίρνοντας την μεγάλη νίκη. Δυνατά ο Πανιώνιος και από λάθος το 0-1 Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Τάκη Λεμονή, μπήκαν εξαιρετικά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 3' είχαν το πρώτο σουτ με τον Κουμορτζί που ανάγκασε τον Τζενάμο να διώξει με δυσκολία. Οκτώ λεπτά αργότερα, η πίεση απέδωσε καρπούς για τους «κυανέρυθρους». Ο Γουνδουλάκης βρήκε ωραία τον Κούτσι, ο Αναστασιάδης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Φιλανδός με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 0-1, παγώνοντας το καυτό γήπεδο του Παναιτωλικού. Πήρε τα ηνία, αλλά δεν έβαλε γκολ Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση. Ωστόσο δεν τα κατάφεραν χάνοντας ευκαιρίες με μεγαλύτερη αυτή του 44', όταν ο Θεοδωρίδης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ελευθερόπουλου. Αλλαγές και φουλ επίθεση Στην επανάληψη ο Μπάμπης Τεννές έκανε με το ξεκίνημα δύο αλλαγές, προσπαθώντας να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του. Έβαλε τον Σιόντη στην θέση του Μουμίν και τον Καραμαλίκη στην θέση του Καμαρά. Η αλήθεια είναι πως όσον αφορά τον Σενεγαλέζο, δεν μπόρεσε να βρεθεί με τον Χαριστέα και γι' αυτό αντικαταστάθηκε. Οι κινήσεις αυτές έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους γηπεδούχους που βγήκαν μαζικά στην επίθεση ζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφερναν εύκολα να κόψουν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους, σε σημείο του να μην γίνει κάποια φάση στο πρώτο εικοσάλεπτο παρότι όλος ο Παναιτωλικός ήταν μπροστά από το κέντρο και κοντά στην περιοχή του Ελευθερόπουλου. Δοκάρι Κουμορτζί και ευκαιρία που δεν χάνεται Εκεί που ο Παναιτωλικός πίεζε, ο Πανιώνιος πήγε να κάνει την ζημιά. Συγκεκριμένα στο 67' ο Κουμορτζί έφυγε στον αιφνιδιασμό και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τζενάμο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τους παίκτες του τρία λεπτά αργότερα να κρύβουν την μπάλα και τον Ρότσα με πεσμένο τον Ελευθερόπουλο να χάνει ευκαιρία από αυτές που πραγματικά λέμε πως δεν χάνονται. Φωνάζουν για πέναλτι Έντεκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90' όλο το γήπεδο σηκώθηκε στον αέρα για μια απόφαση που θα συζητηθεί. Ο Καραμαλίκης έφυγε στην επίθε