Ο Κολοσσός ξεφτίλισε τον Άρη!

Κολοσσός όνομα και πράγμα στο Βενετόκλειο, έκανε... πλάκα στον Άρη (89-70), που ξεχάστηκε στο ευρωπαϊκό «διπλό» στο Ισραήλ. Έφτασε και στο +33 η διαφορά!
Η νίκη στο Ιβανώφειο την περασμένη εβδομάδα έδωσε ώθηση στον Κολοσσό, η νίκη στο Ισραήλ μεσοβδόμαδα για το EuroCup δεν έδωσε τίποτα στον Άρη. Η ομάδα της Ρόδου πήρε... παραμάζωμα τους Θεσσαλονικείς και με το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο τούς «έπιασε» στο 3-3 στη φετινή Α1.

Ο Χρήστος Ταπούτος πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του στην αναμέτρηση (8-7 στο 6') κι είχε 12 μέχρι το ημίχρονο, αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να ακολουθήσει ρυθμό και σκορ μέχρι εκείνο το σημείο (51-37 ημίχ.). Τσάμης και Παππάς είχαν από 14 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, δείχνοντας το δρόμο στους «θαλασσί», που συνέχισαν καταιγιστικοί από την τρίτη περίοδο κι έπειτα.

Ο Κώστας Χαρίσης κυριάρχησε κοντά στο καλάθι και με 7 συνεχόμενους πόντους ανέβασε στα μισά τη διαφορά στο +20 (59-39), ενώ με 17-2 από την αρχή της τέταρτης περιόδου μέχρι