«Κανονιά»... κορυφής!

Στην κορυφή ανέβηκε η Άρσεναλ, η οποία έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, απειλήθηκε στο δεύτερο, όμως έφυγε από το «Βίλα Παρκ» με μεγάλο διπλό, καθώς επικράτησε της Άστον Βίλα με 4-2.Η Άρσεναλ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος, έκλεισε την Βίλα στα καρέ της και έχασε πολλές ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε τελικά ο Αρσάβιν με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια στο 39’, με τον Νασρί λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα των Λονδρέζων, όταν πέρασε και τον Φρίντελ, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ προ κενής εστίας, από δύσκολη όμως γωνία. Ο Γάλλος μέσος εξιλεώθηκε
στο 45’, καθώς με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 2-0 για την Άρσεναλ, η οποία ήταν κυρίαρχος του αγώνα. Η ομάδα του Ζεράρ Ουγιέ από την άλλη περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν μπόρεσε να απειλήσει ούτε μία φορά την εστία του Φαμπιάνσκι.

Η επανάληψη ήταν καλύτερη, καθώς οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να βγουν στην επίθεση και να κυνηγήσουν το γκολ. Τα κατάφεραν στο 52’ με εξαιρετικό σουτ του Κ