Ο Αρης, ο Βόλος και η «μάχη» των πλέι οφ

Για το πιο σημαντικό ματς της 29ης αγωνιστικής, το Άρης-Ολυμπιακός Βόλου, γράφει στο gazzetta.gr ο Γιάσμινκο Βέλιτς και χαρακτηρίζει δίκαιη τη νίκη των «κιτρίνων» απέναντι σε έναν μέτριο Ολυμπιακό.Παρότι βαθμολογικά το παιχνίδι αυτό είχε μεγάλο ενδιαφέρον, παρότι ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο είχε ποσοστά κατοχής μπάλας
επιπέδου Μπαρτσελόνα, το ποδόσφαιρο που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο ήταν ταλαίπωρο, ασύνδετο και γενικώς χαμηλής ποιότητας.Ο Άρης παίζοντας 4-4-2 (εναντίον του 4-2-3-1 του Ολυμπιακού Βόλου) προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι, να πάρει την πρωτοβουλία για να διεκδικήσει τη νίκη και παρότι είχε συντριπτικά ποσοστά της κατοχής μπάλας, δεν είχε την απαραίτητη κινητικότητα, ουσία και επιθετική ισχύ γενικός.Απομονωμένοι οι δύο επιθετικοί προσπάθησαν να είναι κινητικοί (κυρίως ο Μπομπαντίγια), έβγαζαν τους στόπερ του Βόλου μακριά από την περιοχή τους, χωρίς όμως υποστήριξη και εκμετάλλευση των χώρων που δημιουργούσαν, από τους υπόλοιπους παίκτες του Άρη. Λόγω του ότι οι δύο ακραίοι μέσοι του Άρη (Νέτο, Μενδρινός) συνέκλιναν συχνά προς τα μέσα, υπήρχε κάποια κινητικότητα στα άκρα από τα μπακ του Άρη, χωρίς όμως να κερδίζεται αρκετό επιθετικό βάθος και να δημιουργείται κίνδυνος για την εστία του Ολυμπιακού. Κάποιες υποψίες φάσεων προήλθαν από τις στημένες φάσεις και μια ατομική ενέργεια του Μπομπαντίγια.Ακόμη χειρότερη ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού Βόλου. Καθαρά αμυντικός ο προσανατολισμός της ομάδας, χωρίς όμως ιδιαίτερα καλή αμυντική οργάνωση, αλλά με μεγάλη διάθεση των παικτών να υπερασπίσουν την εστία τους. Ανύπαρκτος ο Βόλος επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε το γκολ από το πουθενά και ενάντια στη ροή και εικόνα του παιχνιδιού. Αξιοσημείωτη η εξαιρετική μπαλιά του Ρόκα, 40 μέτρων, στην πλάτη της άμυνας του Άρη στη φάση του πέναλτι, αλλά και η έλλειψη ταχύτητας του Ρονάλντο στην οπισθοχώρηση προσπαθώντας να κόψει τη συγκεκριμένη μεγάλη μπαλιά.Στο 35’ ο Άρης άλλαξε τον σχηματισμό (Κόκε στη θέση του Μενδρινού) από το 4-4-2 στο 4-3-3, θέλοντας να βελτιώσει το προβληματικό του παιχνίδι στη φάση της επίθεσης, χωρίς να σημειωθεί ιδιαίτερη πρόοδος.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική ιστορία, κυρίως στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Ο Άρης άλλαξε και πάλι τον σχηματισμό, αυτή τη φορά σε πολύ πιο ταιριαστό και πιο ορθόδοξο 4-4-2 σε ρόμβο, με τον Κόκε πίσω από τους δύο επιθετικούς, έχοντας υπόψη το γεγονός ότι έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος του 0-1. Ευτύχησε γρήγορα να ισοφαρίσει και συνέχισε μέχρι το 60’ περίπου να είναι φουριόζος ο Άρης. Πολύ πιο ζωηρός από ό,τι στο πρώτο ημίχρονο, με περισσότερη κίνηση, με καλύτερη στήριξη στην μπάλα και περισσότερες λύσεις στον κάτοχό της, με καλύτερη και πιο γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας. Άσκησε μεγάλη πίεση στον Βόλο και τον έκλεισε στην περιοχή του κερδίζοντας πολλά κόρνερ σε αυτό το διάστημα. Όπως και το πρώτο γκολ, έτσι και το δεύτερο προήλθε από τα κόρνερ του Άρη.Γενικός σε αυτό το διάστημα φάνηκε η μέτρια αμυντική οργάνωση του Βόλου αφού με την αλλαγή σχήματος του Άρη (και περισσότερη κι