Νίκησε για τον... Ολυμπιακό η Τσιμπόνα

22:28 3/3/2010 - Πηγή: Gazzetta
Νίκη... άνευ σημασίας πέτυχε η Τσιμπόνα απέναντι στην Κίμκι με 82-63 για την 5η αγωνιστική του η' ομίλου της Ευρωλίγκα. Το αποτέλεσμα αυτό, πάντως, έστειλε από τώρα τον Ολυμπιακό στα playoffs.Η... αδιάφορη Τσιμπόνα, μη έχοντας ελπίδες πρόκρισης μπήκε στο παρκέ δίχως άγχος. Αντιθέτως η ρώσικη Κίμκι ήθελε πάση θυσία τη νίκη στη μάχη του η' ομίλου για την πρόκριση. Οι Κροάτες έπαιξαν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 20-17 στο 10', ενώ στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι σημείωσαν μόλις 8 πόντους και το σκορ διαμορφώθηκε στο 40-25 (20'). Ίδιος ρυθμός και στο δεύτερο μέρος. Γκόρντον και Μπογκντάνοβιτς σκόραραν... κατά ρυπάς για τους γηπεδούχους και έτσι το σκορ στο 35' ήταν 72-50. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έμοιαζαν χαμένοι μέσα