«Φωτιά» έβαλε η Ζαλγκίρις

22:03 3/3/2010 - Πηγή: Gazzetta
Παράταση στην αγωνία έδωσε η Ζαλγκίρις, η οποία κέρδισε με 93-88 την Πρόκομ για την 5η αγωνιστική του ζ' ομίλου στην Ευρωλίγκα. Πλέον και οι Λιθουανοί είναι στο... κόλπο και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστικήΑφεντικό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν η Ζαλγκίρις, η οποία μπήκε μπροστά στο σκορ στο 6' με 10-9 και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Τα πρώτα δέκα λεπτά βρήκαν την ομάδα του Μασκολιούνας να προηγείται με 22-18, ενώ πριν οι δύο αντίπαλοι πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η διαφορά είχε εκτοξευτεί στο +16 (50-34).Η Πρόκομ «ξύπνησε» στο β' μέρος, σταδιακά έριχνε τη διαφορά (57-48 στο 25') και έφτασε να μπαίνει στην τελευταία περίοδο όντας πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (73-63). Οι Πολωνοί προεξέχοντος του Ντέιβιντ Λόγκαν (22π.),