Μέρα των... «αουτσάιντερ» στο Asian Cup

21:01 9/1/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η Ιαπωνία απέφυγε το... κάζο, καθώς ισοφάρισε την Ιορδανία 1-1 στις καθυστερήσεις, ενώ μεγάλη νίκη πήρε η Συρία με 2-1 επί της Σαουδικής Αραβίας.Η υπεροχή της Ιαπωνία στο παιχνίδι ήταν αναμφισβήτητη, όμως η Ιορδανία ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στη νίκη. Κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Φατάχ επιχείρησε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Γιοσίντα και κατέληξε στα δίχτυα του Καβασίμα, όμως οι Ιάπωνες, που είχαν συντριπτική κατοχή
με 71%, δεν τα παράτησαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον... μοιραίο Γιοσίντα να σκοράρει.

Στο άλλο παιχνίδι, η Συρία έκανε την έκπληξη και πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Σαουδικής Αραβίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Αλ Χουσαΐν, καθώς με δύο δικά του τέρματα στο 38' και στο 62' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Οι Σαουδάραβες είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με γκολ του Αλ Γιασίμ στο 60', όμως δεν στάθηκε αρκετό, ώστε να αποφύγουν την ήττα.