Μεγάλη νίκη για Μποταφόγκο

02:11 7/2/2011 - Πηγή: Gazzetta
Μεγάλη νίκη σημείωσε η Μποταφόγκο κερδίζοντας εκτός έδρας την πρωταθλήτρια Βραζιλίας, Φλουμινένσε με 3-2 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που και οι δυο ομάδες μέτρησαν από μια αποβολή.Ένα συναρπαστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου για το πρωτάθλημα Καριόκα.Η πρωταθλήτρια Βραζιλίας Φλουμινένσε βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση για την διεκδίκηση και του περιφερειακού τίτλου καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Μποταφόγκο με αποτέλεσμα να μείνει στην δεύτερη θέση.Η «Φλου» στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε
με 2-1 παρά το γκολ του Κάχα στο 24’, ωστόσο οι δυο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, φαίνεται ότι κόστισαν περισσότερο στην Φλουμινένσε από ότι στην αντίπαλο της.Έτσι η Μποταφόγκο στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι του Αμπρέου και ένα ακόμη γκολ του Ερέρα κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό στην έδρα των πρωταθλητών, προσπερνώντας τους και στην βαθμολογία.Φλουμινένσε – Μποταφόγκο Ρ.Τζ. 2-3(31’, 45’ Μούρα – 24’ Κάχα, 57’ Αμπρέου, 64’ Ερέρα)