Κυπελλούχος ο Όλυμπος, 3-2 την Κασσιώπη

Ο ΑΠΣ Όλυμπος αποτελεί τον Κυπελλούχο Κέρκυρας για την περίοδο 2010-2011, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του 17ου τροπαίου στην ιστορία του.Έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη χθες Τετάρτη στο ΕΑΚ Κέρκυρας, έναν εξαιρετικό σε εξέλιξη Τελικό, που είχε συγκλονιστικό φινάλε, η ομάδα του Γιάννη Γκαμπέτα επικράτησε της Κασσιώπης με σκορ 3-2, με το νικητήριο γκολ να σημειώνεται κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο
της τρίλεπτης καθυστέρησης, αφού μόλις η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα ο διαιτητής σφύριξε αμέσως τη λήξη, χωρίς να γίνει σέντρα.. Παρότι τα δύο σωματεία χωρίζει μια Κατηγορία, εντούτοις έγινε ένας απολύτως αμφίρροπος αγώνας, με τους δύο αντίπαλους να δείχνουν ισοδύναμοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αν και οι ποδοσφαιριστές των ομάδων δεν είναι συνηθισμένοι να αγωνίζονται σε γήπεδο με φυσικό χόρτο, κάτι που εμφανώς τους δυσκόλευε κατά διαστήματα, εντούτοις έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Έπαιξαν ανοιχτό και ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχαν πέντε γκολ και δημιούργησαν αρκετές φάσεις, σε ένα ποιοτικά πολύ καλό παιχνίδι, με πλούσιο θέαμα, το οποίο σίγουρα ικανοποίησε απόλυτα τους περίπου 1.800 θεατές.  Το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά αν μη τι άλλο, ο Όλυμπος και η Κασσιώπη απέδειξαν πως δίκαια θεωρούνται ως τα κορυφαία ερασιτεχνικά σωματεία της Κέρκυρας.  Οι Κασσωπίτες του Σπύρου Γιαννούλη, στους οποίους στοίχησε η αποτσία του Ανδριώτη και ο τραυματισμός του Γκούτμαν,  στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και παρότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (με 1-0 και 2-1), κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στις δύο. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ήρθε ο Νίκος Πουλημένος για να στείλει τους Ολύμπιους στα… ουράνια! Σημειώνεται πως ο σκόρερ, αν και είναι αμυντικός-χαφ, είχε πάρει εντολή από τον Γκαμπέτα να παίξει στην επίθεση (σέντερ-φορ), δικαιώνοντας τον προπονητή του, καθώς ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Τα γκολ:Στο 32’ ο Όλυμπος προηγήθηκε με 1-0 με τον Βασιλάκη, ο οποίος σκόραρε μέσα από την περιοχή.Στο 34’ η Κασσιώπη ισοφάρισε σε 1-1. Ο Χότζα πέρασε τον Γκολόση και… σέρβιρε στον Πελάη, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.Στο 73’ οι Ολύμπιοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Γκολόσης έβγαλε τη σέντρα, ο Πάγκαλης έκανε την κεφαλιά, ο Κουτσούρης απέκρουσε ασταθώς και ο Φούκης (που πήρε το «ριμπάουντ») έστειλε με νέα κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για τους  «γαλανόλευκους».Στο 87’ η Κασσιώπη ισοφάρισε για δεύτερη φορά. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ δημιουργήθηκε σύγχυση στην περιοχή του Ολύμπου και ο Πελάης έκανε το 2-2,  πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 93’. Ο Όλυμπος κέρδισε φάουλ σε αντεπίθεση. Το εκτέλεσε ο Φούκης και μέσα στην περιοχή της Κασσιώπης ο Πουλημένος έπιασε την κεφαλιά, περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Αβραμιώτη και κάνοντας το 3-3 για την ομάδα της πόλης. Αμέσως ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη, με τους παίκτες του Ολύμπου να έχουν γίνει ένα… κουβάρι και να πανηγυρίζουν έξαλλα για την κατάκτηση