Νίκη – οξυγόνο των Παξών, 3-2 στη Λευκίμμη

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Παξοί μέσα στη Λευκίμμη, επικρατώντας της τοπικής ΑΕΛ με σκορ 3-2, στο εξ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1’ τοπικής Κατηγορίας Κέρκυρας.Ήταν ένα πολύ σημαντικό «διπλό» για τους Παξινούς, οι οποίοι πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην Κατηγορία. Βέβαια, η ομάδα του Μπάμπη Αρβανιτάκη παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά μείωσε τη διαφοράς από τις υπόλοιπες διεκδικήτριες της… σωτηρίας.  Η
επιτυχία του ΑΟ Παξών αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία από το γεγονός ότι πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο.  Στο Δημοτικό Στάδιο της Λευκίμμης έγινε ένα πολύ καλό και αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο είχε συγκλονιστικό φινάλε. Στο 9’ ο Κώστας Σάντας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως οι Παξινοί «γύρισαν» το ματς μέσα σε 12 λεπτά, καθώς στο 22’ ο Μιχάλης Μητσιάλης ισοφάρισε και στο 34’ ο Δ. Ζενεμπίσης έκανε το 1-2. Στην εκπνοή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 86’ ο Ρίτζερς Σάντα έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για την ΑΕΛ, όμως τελικά εκείνοι που… χαμογέλασαν τελευταίοι ήταν οι Παξοί, που… είπαν την τελευταία λέξη! Και οι οποίοι, μπορεί στο 92’ να έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χριστόφορου Γραμματικού, όμως στη συνέχεια (94ο λεπτό), σε μία αντεπίθεση, ο Κρίστοφερ έκανε το 2-3, με αποτέλεσμα η ομάδα του να… αποδράσει από το γήπεδο με το πολύτιμο «τρίποντο», το οποίο της δίνει βαθμολογικά ανάσα και αναπτερώνει τις ελπίδες της για παραμονή στην Α1’. Η αναμέτρηση διεξήχθη χθες Τετάρτη, με διαιτητή τον Νίκο Σπ. Κορακιανίτη, ο οποίος είχε ως βοηθούς τον Γιάννη Σταμάτη και τον Τάσο Γραικό.  Η βαθμολογία (σε 22 αγωνιστικές) έχει ως εξής:ΑΟ Κασσιώπης 58Αναγέννηση Περιβολίου 54ΟΦΑΜ 42Θιναλιακός 36Οδυσσέας Αυλιωτών 33ΑΕ Φαιάκων 28Βολίδα Κάτω Γαρούνα 26Ολυμπιάδα Καρουσάδων 25Αστέρας Πετριτή 25ΑΕ Καναλίων 24ΑΕ Λευκίμμης 23Αχιλλέας Νυμφών 23ΑΟ Παξών 19Ποσειδώνας Αγ. Μάρκου 13 Σημείωση: Από την Ολυμπιάδα έχουν αφαιρεθεί 3 βαθμοί.  Η επόμενη αγωνιστική (23η)(Σάββατο 26 Μαρτίου):Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης (15:30):ΑΕ Λευκίμμης – Βολίδα Κάτω ΓαρούναΓήπεδο Περιβολίου (15:30):Αναγέννηση Περιβολίου – ΑΕ ΦαιάκωνΓήπεδο Καρουσάδων (15:30):Ολυμπιάδα Καρουσάδων – Ποσειδώνας Αγ. ΜάρκουΓήπεδο Θιναλίου (15:30):ΑΟ Κασσιώπης - ΘιναλιακόςΓήπεδο Νυμφών (15:30):Αχιλλέας Νυμφών – Αστέρας ΠετριτήΓήπεδο ΕΠΣΚ, Κανόνι (15:30):ΑΕ Καναλίων - ΟΦΑΜ(Κυριακή 27 Μαρτίου):Γήπεδο Αυλιωτών (12:30):Οδυσσέας Αυλιωτών - ΑΟ Παξών