Ιακόμπ ο... ειρηνοποιός!

Ο κόσμος είχε αρχίσει από πολύ πιο νωρίς όχι απλά να βράζει, αλλά και να αποδοκιμάζει τους πάντες, βλέποντας τον Ηρακλή να μην μπορεί να φτάσει στη νίκη σε ένα ακόμα παιχνίδι. Δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι διαμαρτυρίες μετατράπηκαν σε πανηγυρισμούς. Ο άνθρωπος που άλλαξε εντελώς την ψυχολογία όλων ήταν ο Ιακόμπ, ο οποίος δύο λεπτά πριν την λήξη του ματς με κεφαλιά έκανε το 1-0, δίνοντας τη νίκη στον «γηραιό» επί του Αστέρα Τρίπολης.

Μηδέν σε όλα ήταν το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Αστέρα Τρίπολης. Οι «κυανόλευκοι» βγήκαν στο παιχνίδι με σκοπό να επικρατήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς μεγάλη προσπάθεια το κατάφεραν καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου έκανε τα πάντα για να μην παίξει ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Τρίπολης αρκέστηκε αμυντικά και χωρίς να ιδρώσει περιόρισαν σημαντικά