«Έσπασαν» καρδιές!

Το μεγάλο ματς ανάμεσα σε Θάντερ και Μάβερικς, στο Οκλαχόμα Σίτι, βρήκε νικητή το Ντάλας στην παράταση, με σκορ 112-105 και προηγούνται πλέον στη σειρά 3-1, με το επόμενο ματς να είναι στην έδρα τους. Το 101 – 101 ήταν το σκορ στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αφού το Ντάλλας κατάφερε να ισοφαρίσει στα τελευταία… δέκατα του δευτερολέπτου με τις δύο εύστοχες βολές του Ντίρκ Νοβίτσκι. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Γερμανός σέντερ, όχι μόνο γιατί πήγε το ματς στην παράταση, αλλά και γιατί φόρτωσε πάλι το αντίπαλο καλάθι με 40 πόντους, έχοντας 2/3 τρίποντα, 12/20 δίποντα και 14/15
ελεύθερες βολές. Για τους Οκλαχόμα ο Κέβιν Ντουράντ αποτέλεσε πονοκέφαλο στην άμυνα των Μαβς πετυχαίνοντας 29 πόντους και «κατεβάζοντας» 15 ριμπάουντ. Ο Γουέστμπρουκ τον ακολούθησε με 19 πόντους 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά το γεγονός ότι η μόνη βοήθεια που ήρθε από τον πάγκο ήταν ο Κολίσον (12 πόντους) στοίχησε αρκετά στους γηπεδούχους. Όσο για τους φιλοξενούμενους που πλέον έχουν αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα και είναι το φαβορί για την πρόκριση στον τελικό, ο Κίντ (17 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3/6 τρίποντα και με το απόλυτο στις βολές 4/4) ήταν το… δεξί χέρι του Νοβίτσκι και από εκείνον, 40’’ πριν τη λήξη της παράτασης ήρθε το εύστοχο τρίποντο που έβαλε το Ντάλας μπροστά στο σκορ 108-105. Από εκεί και έπειτα, όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους Μαβς, αφού έχοντας πλέον την ψυχολογία στα ύψη και με «κεφάλι» στο σκορ λίγο πριν τέλος έγιναν «αφεντικό» στο ματς. Το σκορ διαμόρφωσαν δύο βολές του Τέρρι (20 πόντους) που έδωσε πολύ σημαντική βοήθεια από τον πάγκο και έκανε το 110-105 13’’ πριν τη λήξη και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κίντ πρόσθεσε άλλες δύο για να γράψει το τελικό 112-105.
Δωδεκάλεπτα: 31-22, 28-32, 22-23, 20-24, 11-4 (παρ.) Σκόρερς: Οκλαχόμα Θάντερ: Westbrook 19, Sefolosha 12, Perkins 6, Durant 29, Ibaka 18, Collison 12, Harden 7, Maynor 2. Ντάλας Μάβερικς: Kidd 17, Stevenson 3, Chandler 5, Nowitzki 40, Marion 7, Terry 20, Haywood 9, Stojakovic 4, Barea 7.