«Έπνιξε» τον Ίκαρο

Η αναμέτρηση στην Πυλαία είχε μόνο πρωταγωνιστή τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να καθαρίζει από πολύ νωρίς το παιχνίδι απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας (70-59), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.Ο Δικέφαλος του Βορρά, που φαίνεται πως ξέσπασε για τις τελευταίες ήττες από την Μπένετον και τον Πανιώνιο, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Από πολύ νωρίς επέβαλε το ρυθμό του, με τον Ρόουλ Μάρσαλ (18π.,4/9δίπ.,2/2τρίπ.)
να σημειώνει εξαιρετική εμφάνιση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ μουδιασμένα, η άμυνά τους ήταν τελείως ανοργάνωτη και το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ένα σερί που έτρεξαν οι γηπεδούχοι (14-1), έκοψε τα φτερά του Ίκαρου, με τον Άρη Λυκογιάννη να βάζει από νωρίς τις φωνές στους παίκτες του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΜακΑλάρνεϊ συνήλθε, πέτυχε 8 πόντους, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από διψήφιο αριθμό κατά το τέλος του