Έφτυσε αίμα το Μαρούσι

19:22 9/1/2011 - Πηγή: Gazzetta
Με μεγάλο «πρωταγωνιστή» τον Ντέιβιντ Χουέρτας (21π., 6ρ.), το Μαρούσι κατέκτησε, έστω και δύσκολα, την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ηλυσιακού με 80-75 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.Άξιοι συμπαραστάτες του Πορτορικάνου, που ήταν ασταμάτητος στο τελευταίο δεκάλεπτο,  ήταν οι Κόμματος (15π.) και Γκαγκαλούδης (12π.)

Οι φιλοξενούμενοι ήταν στη διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος χάρη στους εξαιρετικούς επιθετικά Μπάξτερ (27π.) και Κυρίτση (21π.), αλλά τελικά δεν άντεξαν και παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα (1-10).

Με τους Μπάξτερ
και Κυρίτση να έχουν ηγετικό ρόλο στο επιθετικό κομμάτι και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ του κλειστού του Αγίου Θωμά και πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, μένοντας στο απόλυτο μηδέν στα πέντε πρώτα λεπτά (0-8). Στο 8' διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (8-18), γεγονός που αφύπνισε τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρ