Εφιάλτης στη Βαυαρία για Αμβούργο! (vids)

Ξέσπασε στο Αμβούργο η Μπάγερν (5-0) και έδειξε τις διαθέσεις της για τον φετινό τίτλο. Νίκη στο ρελαντί για την πρωταθλήτρια, Ντόρτμουντ, πεντάρα και η Βέρντερ, με τον Παπασταθόπουλο να παίζει σε όλο το 90λεπτο. Μπήκε με το αριστερό στη Μπουντεσλίγκα, ωστόσο η Μπάγερν βρίσκει το δρόμο της, δυο διαδοχικές νίκες και δείχνει τις διαθέσεις της για τον φετινό τίτλο. Οι Βαυαροί διέλυσαν το Αμβούργο 5-0 και... σταμάτησαν για να σκεφτούν τον επαναληπτικό με τη Ζυρίχη.  Στα πρώτα 35 λεπτά η Μπάγερν είχε σκοράρει τρία τέρματα, με τους Φαν Μπούιτεν, Ριμπερί και Ρόμπεν, με
το γκολ του Ολλανδού να είναι... όλα τα λεφτά. Ο Γκόμες στο 56' πέτυχε το 4-0 και ο «παγκίτης» Όλιτς διαμόρφωσε το 5-0.     Η πρωταθλήτρια, Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε μόλις για ένα ημίχρονο, αφού στην επανάληψη επικράτησε άνετα 2-0 της Νυρεμβέργης με γκολ των Λεβαντόφσκι, Γκρόσκροϊτς. Σε όλο το 90λεπτο έπαιξε ο Παπασταθόπουλος, είχε τα προβλήματά του στην άμυνα, όμως η επίθεση της Βέρντερ πέταγε φωτιές, με τους γηπεδούχους να επικρατούν της Φράιμπουργκ 5-3. Σημαντική εκτός έδρας νίκη 1-0 για τη Λεβερκούζεν στη Στουτγκάρδη, πιο άνετα η Χοφενχάιμ, πέρασε από την Άουγκσμπουργκ επικρατώντας 2-0.  Αποτελέσματα Παρασκευή 19/8 Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 4-1 (15’, 67’ Ρόις, 32’ Ντάεμς, 45’ Μπομπαντίγια – 12’ Χασέμπε) Σάββατο 20/8 Ντόρτμουντ-Νυρεμβέργη 2-0 (50’ Λεβαντόφσκι, 80’ Γκρόσκροϊτς) Μπάγερν Μονάχου-Αμβούργο 5-0 (13’ Βαν Μπούιτεν, 17’ Ριμπερί, 34’ Ρόμπεν, 56’ Γκόμεζ, 80’ Όλιτς) Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 5-3 (30’ Φριτς, 34’ Πισάρο, 65’ Αρναούτοβιτς, 87’ πεν. Χαντ, 93’ Γουέσλεϊ - 7’, 48’ Σισέ, 84’ Ράιζινγκερ) Στουτγκάρδη-Λεβερκούζεν 0-1 (28’ Κίσλινγκ) Άουγκσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 0-2 (5’ Μπάμπελ, 75’ πεν. Σαλίχοβιτς) Κολωνία-Καϊζερσλάουτερν 19:30 Κυριακή 21/8 Μάιντς-Σάλκε 16:30 Ανόβερο-Χέρτα Βερολίνου 18:30