Δύο ομάδες εννιά τελικοί! (video)

Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχουν βρεθεί συνολικά σε εννιά τελικούς - ο ένας μεταξύ τους - του Κυπέλλου Πρωταθλητριών και του Champions League πριν τον επερχόμενο του «Γουέμπλεϊ» και το gazzetta.gr σας τους θυμίζει! 1961: Μπενφίκα-Μπαρτσελόνα 3-2
(30' Άγκουας, 32' Ραμαλέτ, 55' Κολούνα - 20' Κότσις, 75' Τσίμπορ) Το ρεκόρ των πέντε σερί Κυπέλλων Πρωταθλητριών της Ρεάλ έλαβε τέλος το 1961 καθώς οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν
να προκριθούν στον τελικό. Και το χειρότερο για αυτούς σενάριο, θα ήταν να μπει τέλος από την «μισητή» Μπαρτσελόνα. Κάτι που εν τέλει δεν έγινε. Οι Καταλανοί, που έδωσαν το παρών στον πρώτο τους τελικό για την συγκεκριμένη διοργάνωση, δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Μπενφίκα, παρότι προηγήθηκαν με τον σπουδαίο Ούγγρο, Σάντορ Κότσις στο 20'. Τρία γκολ των Πορτογάλων μέχρι το 55' έδωσαν σαφές προβάδισμα στην ομάδα της Λισαβόνας και παρά την μείωση του σκορ από τον επίσης Ούγγρο Τσίμπορ, η Μπενφίκα κράτησε το 3-2 και πανηγύρισε το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών. 1968: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπενφίκα 4-1
(53', 99' Τσάρλτον, 93' Μπεστ, 94' Κιντ - 75' Γκράτσα) Δέκα χρόνια μετά την τραγωδία του Μονάχου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φτάνει στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ο οποίος ήταν ο 13ος στην ιστορία του θεσμού. Η Μπενφίκα ήταν αντίπαλος των Άγγλων που έπαιζαν ουσιαστικά εντός έδρας καθώς ο αγώνας γινόταν στο Γουέμπλεϊ.  Στο όγδοο λεπτό του δευτέρου μέρους, ο Μπόμπι Τσάρλτον με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μπάσμπι όμως ένα τέταρτο πριν το τέλος, ο Γκράτσα έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, υπήρχε μόνο η Μάντσεστερ! Μέχρι το 99', το σκορ είχε γίνει 4-1 με γκολ των Μπεστ, Κιντ και Τσάρλτον, και έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» έγιναν η πρώτη αγγλική ομάδα που έπαιρνε το τρόπαιο! 1986: Στεάουα Βουκουρεστίου-Μπαρτσελόνα 0-0 (2-0 πεν) Ο τελικός που μνημονεύεται για τον σπουδαίο Χέλμουτ Ντουκαντάμ. Ο «ήρωας της Σεβίλλης», όπως ονομάστηκε, έδωσε το τρόπαιο στην Στεάουα καθώς απέκρουσε και τα τέσσερα πέναλτι της Μπαρτσελόνα! Το παιχνίδι έληξε 0-0 μετά από 120 λεπτά, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην «ρώσικη ρουλέτα», εκεί όπου οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ούτε μία φορά. Η διαδικασία ξεκίνησε με τους Ρουμάνους να αστοχούν στα δύο πρώτα πέναλτι, όμως ο Ντουκαντάμ κράτησε την Στεάουα ζωντανή αποκρούοντας τα αντίστοιχα των Αλεξάνκο και Πεντράθα. Ο Λάκατους έκανε το 1-0, ο Ντουκαντάμ έπιασε και τρίτο πέναλτι, ο Μπαλίντ έγραψε το 2-0 και ο πορτιέρο της Στεάουα είπε όχι και στον Μάρκος, δίνοντας το τρόπαιο στους Ρουμάνους! Ήταν ο δεύτερος τελικός που έχανε η Μπαρτσελόνα σε ισάριθμες παρουσίες της... 1992: Μπαρτσελόνα-Σαμπντόρια 1-0
(111' Κούμαν) Οι δύο χαμένοι τελικοί είχαν αρχίσει να δημιουργούν μία μικρή... κατάρα στην Μπαρτσελόνα η οποία δεν ήθελε να τριτώσει το κακό στον αγώνα του Γουέμπλεϊ με αντίπαλο την Σαμπντόρια. Εκείνη η διοργάνωση ήταν ο... προπομπός του Champions League και οι Καταλανοί κατάφεραν τελικά, με πολύ άγχος, να βάλουν το πρώτο Κύπελλο