Προβάδισμα ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα για την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρωλίγκα έναντι του Παναθηναϊκού, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη με 10-8 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τις θέσεις 3-4 στην Α1 πόλο ανδρών. Έχοντας χάσει πλέον το στόχο του τίτλου ή τουλάχιστον την παρουσία του στη σειρά των τελικών όπως συνήθιζε τα τελευταία
χρόνια, το συγκρότημα της Νέας Σμύρνης κυνηγά ό,τι απέμεινε από το φετινό πρωτάθλημα, που δεν είναι άλλο από το τρίτο εισιτήριο της κορυφαίας διοργάνωσης στην Ευρώπη για του χρόνου.

Οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη έκαναν το πρώτο βήμα και μετά το 10-8 θέλουν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα για να πετύχουν το στόχο. Είχαν την ευκαιρία τους οι «πράσινοι», όμως δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά το ματς. Το τριφύλλι ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε 5-3 στο ημίχρονο, αλλά οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και με δύο διαδοχικά γκολ του Μιράλη πέρασαν μπροστά 9-8, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες να ισοφαρίσουν και ο Κοκκινάκης στα 46΄΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στην τρίτη περίοδο αποβλήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων, Μάκης Βολτυράκης. Επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων είναι το Σάββατο (28/5) στο ΟΑΚΑ. Σε περίπτωση που χρειαστεί και τρίτο ματς θα διεξαχθεί στις 8 Ιουνίου και πάλι στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-2, 3-1
Πανιώνιος (Μάκης Βολτυράκης): Μουρίκης 2, Θωμάκος 2, Παπαδόγκωνας 2, Μιράλης 2, Κοκκινάκης 1, Καπότσης 1.
Παναθηναϊκός (Φάνης Κουντουδιός): Τσόκας 3, Γ.Αφρουδάκης 2, Καφτεζόπουλος 1, Στελλάτος 1, Φλώρος 1.