Αρχή με επτά μετάλλια στο Μίσκολε

«Σάρωσαν» τα μετάλλια οι νεαροί αθλητές της τεχνικής κολύμβησης στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων που διεξάγεται στο Μίσκολε της Ουγγαρίας, ανεβαίνοντας επτά φορές στο βάθρο των νικητών. Το πρώτο χρυσό για την ελληνική αποστολή πανηγύρισε ο Ηλίας Κρανιάς, ο οποίος πρώτευσε στα 100μ επιφάνεια με χρόνο 36.21, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. «Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στόχος μου ήταν να σπάσω το πανελλήνιο ρεκόρ και από τη στιγμή που συνοδεύτηκε και από την κατάκτηση του χρυσού, είμαι
διπλά ευτυχισμένος», δήλωσε ο πρωταθλητής μας. Στο δεύτερο σκαλί βρέθηκαν η Δήμητρα Φυργαδιώτη στα 1500μ. επιφάνεια με επίδοση 14:13.21, με τρίτη  την Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου με 14:16.81, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των εφήβων ο Γιώργος Παπουτσής ήταν δεύτερος με 13:02.02. «Οι κόποι μου και η προσπάθειά μου φέτος δικαιώθηκαν, αρχικά με την επιλογή μου στην Εθνική ομάδα και τώρα με το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό», δήλωσε μετά το τέλος της κούρσας του ο Παπουτσής, ενώ από την πλευρά της η Καλογεροπούλου είπε: «Είμαι ευχαριστημένη, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε φέτος με την πισίνα στα Χανιά, που παρέμεινε κλειστή για 5 μήνες. Ευχαριστώ τον προπονητή μου τη μητέρα μου». Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν η Σοφία Ντουρανίδη στα 400μ. υποβρύχιο με 3:19.89, ο Γιώργος Καραχάλιος στο ίδιο αγώνισμα με 3:06.60 και η ομάδα 4X200μ. επιφάνεια αποτελούμενη από τους Κόκκινο, Πιπίνια, Νικολέτο και Κρανιά με χρόνο 5:58.83. Πολύ καλή παρουσία είχε και η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200μ επιφάνεια των νεανίδων με τις Σ. Καλογεροπούλου, Κ. Καλογεροπούλου, Σούλη, Χρηματοπούλου που κατετάγη τέταρτη με 6:40.20., ενώ την 5η θέση κατέλαβε ο Γιάννης Πιπίνιας στα 100μ. επιφάνεια με 38.07.