«Απόρθητο» το «κάστρο» της Καβάλας

Το 5 στα 5 έκανε η Καβάλα στα εντός έδρας φετινά της παιχνίδια αφού έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε της ΑΕΚ με 89-86…Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κυρίαρχοι του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Μιλτ Παλάσιο και Σωτήρης Καραποστόλου ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ για την «Ένωση» ξεχώρισε ο Άντονι Γκράντι. Παράπονα
από τη διαιτησία έχει η ΑΕΚ!

Η πιεστική άμυνα που εφάρμοσε ο Μηνάς Γκέκος από την αρχή του αγώνα έφερε αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν αιφνιδιασμένοι και εγκλωβισμένοι με αποτέλεσμα να παραμείνουν «άσφαιροι» για τέσσερα λεπτά. Σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ σκόραρε 12 πόντους, ενώ ένα λεπτό αργότερα (5’) πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (4-17). Ο τραυματισμός του Καλλινικίδη (σκίστηκε στο αριστερό φρύδι), το δεύτερο φάουλ του Μακ, το τρίτο του Ντικούδη και οι δύο τεχνικές ποινές που χρέωσε την «Ένωση» (μία στον Δήμο Ντικούδη και μία στον Μηνά Γκέκο) ο διαιτητής Παναγι