Απόλυτες... Ισπανία, Ολλανδία!

Δεν «μάσησε» στο Κάουνας η πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου, Ισπανία, που επικράτησε 3-1 της Λιθουανίας και έκανε το 5x5 στον ένατο όμιλο. Πεντάρα και απόλυτο και η Ολλανδία!Group A

Μίλησαν οι έδρες, μάχη για το Νο2
Δεν άλλαξε τίποτα στο πρώτο όμιλο, καθώς το Βέλγιο πέτυχε άνετη νίκη με το Αζερμπαϊτζάν με 4-1 και κράτησε την δεύτερη θέση του γκρουπ με τους Βερτόνγκεν, Σίμονς, Σαντλί και Βόσεν να σκοράρουν. Από την άλλη, οι δύο ήττες από Γερμανία και Αζερμπαϊτζάν είχαν μετατρέψει σε «τελικό» για την Τουρκία το ματς με τους Αυστριακούς και οι γείτονες κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο
τρίποντο. Ο Τουράν στο 28' και ο Γκονούλ δώδεκα λεπτά πριν την λήξη έδωσαν στην ομάδα του Χίντινγκ την νίκη με 2-0, με τους Τούρκους να φτάνουν τους εννιά βαθμούς και την Αυστρία (βασικός ο Μάχο) να γνωρίζει την δεύτερη σερί ήττα.

Τα αποτελέσματα

Τουρκία-Αυστρία 2-0
(28' Τουράν, 78' Γκονούλ)

Βέλγιο-Αζερμπαϊτζάν 4-1
(12' Βερτόνγκεν, 32' πεν. Σίμονς, 45+1' Σαντλί, 74' Βόσεν - 17' Αμπούσεφ)

Πρώτη νίκη για Ρουμανία
Παραλίγο να γίνει η έκπληξη στην Πιάτρα-Νέαμτ, όμως η Ρουμανία είχε σε μεγάλη μέρα τον Μούτου και έτσι έφτασε στο 3-1 επί του Λουξεμβούργου. Το αδύναμο κρατίδιο προηγήθηκε με τον Γκέρσον στο 22', ο Μούτου απάντησε άμεσα όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν γρήγορα στην ανατροπή. Το κατάφεραν στο 68' με το δεύτερο γκολ του άσου της Φιορεντίνα ενώ δέκα λεπτά πιο μετά ο Ζίκου έγραψε το τελικό 3-1 που ήταν η πρώτη νίκη των Ρουμάνων στον όμιλο.

Ρουμανία-Λουξεμβούργο 3-1
(24', 68' Μούτου, 78' Ζίκου - 22' Γκέρσον)

Ματσάρα-πεντάρα για Ολλανδία
Τρομερό ματς έγινε στο Αμστερνταμ, όπου η Ουγγαρία πάλεψε το ματς με την Ολλανδία στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν να χάνουν από νωρίς από το γκολ του Φαν Πέρσι, ισοφάρισαν και προηγήθηκαν, όμως οι Οράνιε κατάφεραν με γκολ του Φαν Νίστελροϊ και δύο του Κάουτ στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 5-3 και να κάνουν το εντυπωσιακό 6x6 στον πέμπτο όμιλο των προκριματικών.

Εκανε το καθήκον της η Σουηδία
Μετά την βαριά ήττα στην Ολλανδία τον περασμένο Οκτώβριο, η Σουηδία κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες κερδίζοντας με 2-1 την Μολδαβία. Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν με τον Λούστιγκ έπειτα από μισή ώρα αγώνα και είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά στ