«Απόδρασε» από Σαν Σεμπαστιάν η Ρεάλ

Η Λαγκούν Άρο πίεσε μέχρι τέλους τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά η ομάδα του Εμανουέλε Μολίν άντεξε (78-88 παρ.) κι έφυγε από το Σαν Σεμπαστιάν με τη 19η φετινή νίκη της σε 24 αγωνιστικές στην ACBΡεάλ Μαδρίτης βάδιζε ολοταχώς για μία απρόσμενη ήττα, όταν ο ασταμάτητος Άντι Πάνκο μαζί με τον Ρικάρντο Ούριθ πέτυχαν 4 συνεχόμενους πόντους κι η Λαγκούν Άρο ξέφυγο με 76-73 στα -39''. Αλλά ο Σέρχιο Λιουλ ήταν εκεί για να «εκτελέσει» πίσω από τα 6,75μ. και να κάνει το 76-76 στα -5,6''! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν
για τη νίκη, αλλά ο Κάρλος Σουάρεθ έπαιξε καλή άμυνα κι ώθησε σε λάθος τον Ντομέν Λόρμπεκ. Η «Βασίλισσα» είχε 4'' να βρει τι θα κάνει για να μη χρειαστεί να παίξει παράταση, αλλά το τρίποντο του Πάμπλο Πριτζιόνι βρήκε σίδερο.

Στην επιπλέον περίοδο οι Μαδριλένοι άρχισαν με 2/2 δίποντα του Άντε Τόμιτς και 1/2 βολές του Κλέι Τάκερ (76-81 στο 43') κι όλα ήταν πιο εύκολα μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 35-39, 52-57, 76-76, 78-88
Λαγκούν Άρο (Λάσο): Τσκιτισβίλι, Ού