Από τη Περούτζια στη Μαδρίτη!

Το «διπλό» του Αρη ήταν το έβδομο στην ιστορία του σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι και συνάμα η μεγαλύτερη ελληνικής ομάδας. Δείτε στο gazzetta.gr μέσω video τους θριάμβους των «κιτρινων».Η αρχή στα «διπλά» έγινε το μακρινό 1968, όταν στις 22 Σεπτεμβρίου επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-0 επό της Χιμπέρνιαν, πετυχαίνοντας τα τρία τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η πρώτη και η μεγαλύτερη σε διαφορά γκολέ εκτός έδρας νίκη του στην Ευρώπη. Οι Θεσσαλονικείς 11
χρόνια μετά πέτυχαν την πιο σημαντική νίκη τους, μέχρι τη χθεσινή, περνώντας από τη Περούτζια με 3-0. Το σκορ είχε ανοίξει ο Κούης στο 6', ο Σεμερτζίδης έκανε το 2-0, 13 λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζήνδρος στο 64'.Οι επόμενες τέσσερις επικρατήσεις του Αρη εκτός συνόρων ήταν με σχετικά αδύναμες ομάδες αφού ακολούθησαν η Σλιέμα (2-4) από τη Μάλτα, η Χάποελ Μπιρ Σέβα (1-2) από το Ισραήλ, η Σερβέτ (1-2) από την Ελβετία και η Γιαγκελόνια (1-2) από την Πολωνία.Ομως οι φίλοι του Αρη δεν πρόκειται να ξεχάσ