Άνετη νίκη για Μπενφίκα

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή αντίσταση η Μπενφίκα επικράτησε με 5-0 επί της Λεϊσόες για την 6η αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται στην δεύτερη θέση πίσω από τη Μπράγκα. Οι «αετοί»είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 27΄και το έργο τους έγινε ακόμα πιο εύκολο με τον Λουίζ να ανοίγει το σκορ στο 45'. Στην επανάληψη η Λεϊσόες έμεινε με εννιά παίκτες στο 55΄ και εκεί η υπόθεση νίκη έλαβε τέλος για τον σύλλογο της Λισσαβόνας. Ο Καρντόζο με πέναλτι στο 56΄ έκανε το 2-0 και ακολούθησαν ο Ραμίρες στο 75', ο Περέιρα στο 82’ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Καρντόζο ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η σύνθεση της Μπενφίκα: Κιμ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Νταβίντ Λουίζ, Πεϊσότο, Χάβι Γκαρθία (63’ Κοεντράο), Ραμίρες, Ντι Μαρί