Κορυφή η Σαμπντόρια!

Η Γένοβα ανέβασε την Ιντερ στην κορυφή, μετά την ισοπαλία της Γιουβέντους με την Τζένοα την Πέμπτη, η Γένοβα την γκρέμισε! Οι νερατζούρι ηττήθηκαν με 1-0 από την Σαμπντόρια το Σάββατο, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Serie A, και βρίσκονται στο -2 από τους μπλουτσερκιάτι που συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν. Το βράδυ του Σαββάτου διεξάγεται το τοπικό ντέρμπι της Τοσκάνης, ανάμεσα σε Λιβόρνο και Φιορεντίνα. Στο «Λουίτζι Φεράρις» η Σαμπντόρια ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα από τη Φιορεντίνα και η Ιντερ να παραμείνει στην κορυφή. Αυτοί που πανηγύρισαν, τελικά, ήταν οι γηπεδούχοι, που επιβλήθηκαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Πατζίνι στο 72ο λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους νερατζούρι να χάνουν μια καλή ευκαιρία σε σ