Άλλο Ευρώπη άλλο… Ξάνθη

Μπορεί στην Ευρώπη η έδρα του Άρη να είναι αήττητη για 40 ολόκληρα χρόνια, αλλά άλλο Ευρώπη και άλλο… Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα επικράτησε των «κιτρίνων» στο Βικελίδης με 2-0 (δύο γκολ ο Σουάνης) και τον προσπέρασε στην βαθμολογία σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση. Με δέκα παίκτες από το 32’ οι γηπεδούχοι.Ημίχρονο που τα είχε όλα

Τα πρώτα 45 λεπτά στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και στην αναμέτρηση του Άρη με την Ξάνθη
τα είχαν όλα. Ένα γκολ, δύο δοκάρια, μία αποβολή, ένταση μεταξύ παικτών και πολλές χαμένες ευκαιρίες κυρίως για τους γηπεδούχους.

Μπήκαν δυνατά οι «κίτρινοι»

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Με νωπό ακόμα τον θρίαμβο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League μετά τη νίκη επί της Ρόζενμποργκ, οι παίκτες του Άρη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να τελειώσουν από νωρίς τον αγώνα. Ωστόσο παρά τον έλεγχο του ματς, δεν είχαν καταφέρει να κάνουν μια καλή ευκαιρία και να απειλήσουν την εστία του Λυμπερόπουλου.