Αφεντικό της Λισαβόνας η Μπενφίκα

Νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας ήταν η Μπενφίκα που κατάφερε να λυγίσει την Σπόρτινγκ με 0-2, παρόλο που έμεινε με 10 παίκτες στο 45’ μετά την αποβολή του Σίντεϊ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Μια πολύ μεγάλη νίκη έκανε η Μπενφίκα που πέρασε από το Ζοσέ Αλβαλάντε με 2-0 επικρατώντας της μεγάλης της αντιπάλου, Σπόρτινγκ.Τα Λιοντάρια δεν… βρυχήθηκαν, καθώς ηττήθηκαν από την μεγάλη τους αντίπαλο με 2-0 δεχόμενα από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.Αυτό που κάνει ακόμη χειρότερη την ήττα της Σπόρτινγκ είναι το γεγονός ότι η Μπενφίκα αγωνίστηκε με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκε ο Σίντεϊ στο τέλος του πρώτου.Με τη νίκη αυτή η Μπενφίκα διατήρησε τις όποιες ελπίδες τίτλου έχει ανέπαφες, καθώς βρίσκεται 11 βαθμούς πίσω από την θαυματουργή Πόρτο και έχει έναν αγώνα λιγότερο.Σπόρτινγκ – Μπενφίκα 0-2(Σάλβιο 15’, 63’ Γκαϊτάν)