ΑΕΚ στους «16», παρά την ήττα!

Την πρόκριση στους «16» του Τσάλεντζ Καπ ανδρών στο χάντμπολ πανηγύρισε στη Λευκορωσία η ΑΕΚ, η οποία αν και ηττήθηκε από τη Μινσκ, το σκορ του πρώτου αγώνα ήταν αρκετό για να της δώσει το εισιτήριο της επόμενης φάσης.Στη ρεβάνς του 31-25, για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης, η Ένωση γνώρισε την ήττα με 32-27, κατάφερε, όμως, να υπερασπιστεί το +6 που πέτυχε την περασμένη εβδομάδα στη Νέα Φιλαδέλφεια, ενώ θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τις νίκες της, αν πρόσεχε
λίγο περισσότερο.

Το ημίχρονο έκλεισε με 16-14 υπέρ της ελληνικής ομάδας, η οποία μπήκε το ίδιο… φουριόζα στην επανάληψη, κρατώντας στα χέρια της την πρόκριση. Οι Λευκορώσοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να περάσουν μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως να κάνουν και την έκπληξη.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μεγαλοοικονόμου 5, Μπακαούκας 2, Γεωργιάδης 2, Μάνιτς 2, Βακάλης 5, Παπαδόπουλος 4, Ασαρίδης 1, Παρχάνιουκ 6.