To Διονυσίου "έσπασε" την έδρα στα Ελαιοχώρια

20:46 9/5/2011 - Πηγή: Gazzetta
Σε ένα ματς-πραγματικό «θρίλερ», που είχε απόλυτα δραματικό φινάλε και κρίθηκε στα πέναλτι, το Διονυσίου «έσπασε» την έδρα των Ελαιοχωρίων και πλέον οι δύο αντίπαλοι οδηγούνται σε νέο ματς, σε ουδέτερο γήπεδο! Το αμφίρροπο στοιχείο επικράτησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες. Στο πρώτο μέρος το Διονυσίου φάνηκε να «πατά» καλύτερα στο γήπεδο, ωστόσο στην επανάληψη και στην παράταση οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πίεσαν. Θα πρέπει να σημειωθεί πως τα Ελαιοχώρια στάθηκαν άτυχα έχοντας…τρία δοκάρια στο παιχνίδι, από
την άλλη το Διονυσίου έδειξε ψυχικά αποθέματα, αφού ύστερα από τη νίκη επί της Κασσάνδρας παρουσιάστηκε με πολλές ελλείψεις λόγω των αποβολών. Τον αγώνα παρακολούθησαν 350 φίλαθλοι. ΚΑΛΟΣ ΡΥΘΜΟΣ: Στο 17΄ ο Καμπάνης έβγαλε σε θέση βολής τον Κλοντιάν, το πλασέ του οποίου πέρασε σύρριζα άουτ, ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Καραμαγκάλη έξω από την περιοχή στο 22΄. Τρία λεπτά αργότερα, σέντρα του Σκέμπι και ο Ντεντιάν στην προσπάθειά του να αποκρούσει, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 31΄ ο Παναγιώτης Μπέλος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ το φάουλ του Καραμαγκάλη, στο επόμενο λεπτό σέντρα του Τσιτσίκα και από καλή θέση ο Τσεκλίδης έπιασε κεφαλιά άουτ. Το ματς είχε αποκτήσει καλό ρυθμό, έτσι στο 35΄ ο Καμπάνης τροφοδότησε τον Μιχαηλίδη, το γυριστό σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Μπέλος. Στο 37΄ μετά από σέντρα του Πανταζίδη, ο Τσεκλίδης είχε κεφαλιά λίγο άουτ.    ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ: Δυνατά μπήκαν τα Ελαιοχώρια στην επανάληψη και στο 50΄ ο Πανταζίδης εξαπέλυσε «κεραυνό» στο δεξί δοκάρι του Τσακίρη. Στο 52΄ κόρνεςρ του Πανταζίδη και ο Μπαλαμπάνης είχε κεφαλιά λίγο άουτ, στο 72΄ δυνατό σουτ του Λάμπογλου μπλόκαρε ο Τσακίρης, ώσπου ήρθε το δραματικό φινάλε: στο 87΄ ο Καραμαγκάλης εξαπέλυσε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικούς και το γήπεδο «πάγωσε» (0-1). Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Κυριακέλη, ο Παπαδόπουλος με όμορφη, «καρφωτή» κεφαλιά ισοφάρισε!  Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ: Το ματς πήγε στην παράταση και στο 96΄ ο Κυριακέλης είχε την ευκαιρία, ενώ στο 104΄ κεφαλιά του Μπερμπερίδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπέλος. Στο 109΄ η κεφαλιά του Παπα΄δοπουλου πέρασε άουτ και στο 120΄ ο Αίας είχε τρίτο δοκάρι στην κεφαλιά του Παπαδόπουλου, μετά από σέντρα του Κυριακέλη! ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: Οι αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου ο τερματοφύλακας Φώτης Τσακίρης των φιλοξενουμένων έκανε 2 αποκρούσεις κι ο Παναγιώτης Μπέλος μία! Αναλυτικά η σειρά των πέναλτι, με πρώτο το Διονυσίου: Καραμαγκάλης 0-1, Τσιτσίκας απέκρ., Μπερμπερίδης 0-2, Πανταζίδης απέκρ., Ζωτάκης απέκρ., Παπαδόπουλος 1-2, Καμπάνης 1-3, Κυριακέλης 2-3, Ντεντιάν 2-4. ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τα Ελαιοχώρια διακρίθηκαν οι Πανταζίδης, Μπαλαμπάνης, Γ. και Π. Μπέλος, Παπαδόπουλος και Κυριακέλης, από το Διονυσίου καλύτεροι οι Φ. Τσακίρης, Ντεντιάν, Κλοντιάν, Καραμαγκάλης, Μπερμπερίδης και Καμπάνης. Άριστη η διαιτησία του Οικονόμου, όπως και των βοηθών, Κουρίδη και Σερέ