Kill Bill ξανά!

Τι κι αν μέχρι το 39’ είχε μόλις δύο πόντους και τραγική παρουσία, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που με τρίποντο 42 δεύτερα πριν την εκπνοή (έκανε το 71-76) έκρινε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό χαρίζοντας την αγχωτική νίκη στην ομάδα του (74-79)...
Η «Ένωση» του Άγγελου Κορωνιού έχοντας για κορυφαίους τους Χαρτ (19 π.) και Κοχαντάρεβιτς (15π.) πάλεψε «σκυλίσια» και έχασε στις λεπτομέρειες από έναν κακό Ολυμπιακό,
από τον οποίο ξεχώρισε ο Μπουρούσης με 19 π..

Μπορεί ο Ολυμπιακός να ξεκίνησε το ματς με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Κέσελ και Τεόντοσιτς (2-6 στο 1’), αλλά η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Κοχαντάρεβιτς κατάφερε στο 3’ να προηγείται με 11-8, υποχρεώνοντας τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Κάπου εκεί έδρασαν οι ανεγκέφαλοι της εξέδρας που πέταξαν στο παρκέ ένα καπνογό-«βαρελάκι» με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει αποπνικτική και οι διαιτητές να πάρουν τους παίκτες για τα αποδυτήρια. Εκεί παρέμειναν για δέκα λεπτά ενώ το ματς άρχισε μετά από ένα