Big in Japan! (video)

Απόλυτο αφεντικό στην Ασία είναι η Ιαπωνία! Η ομάδα του Τζακερόνι επικράτησε της Αυστραλίας (1-0) στην παράταση και έγινε η μοναδική ομάδα που έχει κατακτήσει το ασιατικό κύπελλο τέσσερις φορές.Αυτός ήταν ο τέταρτος τίτλος για τους Μπλε Σαμουράι, οι οποίοι έχουν πλέον τέσσερις παρουσίες σε τελικό και έχουν πανηγυρίσει ισάριθμες φορές. Στην 15η διοργάνωση η οποία φιλοξενήθηκε στο Κατάρ, οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζακερόνι μπροστά σε 37.114 θεατές επιβλήθηκαν στην παράταση της Αυστραλίας, η οποία ήταν η ομάδα που έχασε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες.
Οι Ιάπωνες επικράτησαν στον αγώνα της Ντόχα 1-0 των Καγκουρό χάρη σε τέρμα του Ταντανάρι Λι στο 109' με φοβερό γυριστό μετά από σέντρα του Ναγκατόμο από αριστερά. Ο άνθρωπος που χάρισε τον τίτλο στην Ιαπωνία είναι Κορεάτης και πριν τρία χρόνια απέκτησε την υποκοότητα της χώρας, ενώ αυτό ηταν το πρώτο του γκολ!

Με τη νίκη αυτή, οι Μπλε Σαμουράι έγιναν η μοναδική ομάδα που έχει τέσσερις κατακτήσεις στον θεσμό, που έγινε για πρώτη φορά τ