Ζωντανός ο Άρης

21:56 23/5/2013 - Πηγή: AEK365

Στο πρώτο του αγώνα μετά την μετονομασία του Αλεξάνδρειου, ο Άρης έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης των ημιτελικών της Α1.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν του Πανιωνίου με 75-66, ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους, το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη, στον... υπέρ πάντων αγώνα.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές, με τον Βεργίνη να είναι πρώτος σκόρερ

με 15. Μπατής και Γιάνκοβιτς από 14 για τους ηττημένους, στα χαμηλά ο Παππάς με 8 και μόλις 3/11 σουτ.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-4, τρία λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Άρης αποφάσισε να παίξει κυρίως με drive και του βγήκε. Με τη μπάλα να περνάει στη ρακέτα, οι «κίτρινοι» έτρεξαν σερί 13-2 και προηγήθηκαν με 17-9, την ώρα που οι Νεοσμυρνιώτες είχαν «κολλήσει» στην επίθεση και έχαναν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο... μοτίβο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 24-13.

Το blackout αυτή την φορά ήταν για τον Άρη. Και φυσικά ο Πανιώνιος το επωφελήθηκε στο έπακρον. Με τον Μπατή... να το παίρνει πάνω του, οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν για τα καλά και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (26-24). Προς στιγμήν, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ξέφυγαν με 7 (32-25). Η άμυνα των Νεοσμυρνιωτών είχε «δέσει», οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκλειναν τους διαδρόμους και με νέο μίνι σερί 7-1, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, όντας μόλις ένα πόντο πίσω στο σκορ (33-32).

Μετά από τέσσερα λεπτά στη τρίτη περίοδο και τις επιθέσεις να μην είναι στα φόρτε τους, ο Πανιώνιος ισοφάρισε τον Άρη στο 36-36. Μια τρίποντη «βόμβα» του Πάσαλιτς από τα 10 μέτρα, έδωσε ξανά αέρα πέντε πόντων στους «κίτρινους» (43-38). Οι παίκτες του Αγγέλου ήταν σε καλύτερη μέρα στην επίθεση και διατηρούσαν άνετα ένα «ασφαλές» προβάδισμα, το οποίο μάλιστα το διεύρυναν, αφού στο 30' ήταν μπροστά με 54-45.

Φυσικά, οι Νεοσμυρνιώτες δεν μπορούσαν να παρατήσουν το παιχνίδι. Με τρίποντο του Κις στο 34', μείωσαν στους έξι και είχαν μπροστά τους όλο το χρόνο για να απειλήσουν κι άλλο. Ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς και ένα κάρφωμα του Μπόγρη, έφεραν τον «Ιστορικό» στο -3 (60-57). Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών, με αποτέλεσμα να σημειώνουν εύκολους πόντους, την ώρα που στα τελευταία δύο λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν... σίδερο. Ο Άρης προηγήθηκε με 8 (68-60) στο 39' και ουσιαστικά τα πάντα είχαν «τελειώσει» για το τελικό 75-66, με συνεχόμενες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 77-66