23:20 2/12/2011 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA-15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ- ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 2-0
Γήπεδο: Μπάι Αρίνα
Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Λεβερκούζεν επί της Χοφενχάιμ και βρίσκεται ακόμη μέσα στο παιχνίδι του τίτλου.
Η Λεβερκούζεν έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Ντερτιγιόκ στο 6ο μόλις λεπτό και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10'. Ο Σούρλε εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντερτιγιόκ με κεφαλιά νίκησε τον Σταρκ. Από εκεί και πέρα η Χοφενχάιμ ισορρόπησε το ματς και στο 32ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάμπελ.
Ο ρυθμός στην επανάληψη ήταν πολύ

μέτριος και η Λεβερκούζεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς στο 79ο λεπτό καθώς ο Σαμ έκανε το τελικό 2-0.
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Κάσττρο, Σκάμπ, Φρίντριχ, Κάντλετς, Μπέντερ, Μπάλακ (73' Ράιναρτζ), Σούρλε, Σαμ (85' Οτσίμκα), Κίεσλινγκ, Ντερτιγιόκ (68' Ρόλφες).
ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Στάρκ, Μπεκ, Βορσά, Βέστεργκααρντ, Κομπέρ, Ουίλιαμς, Σίγκουρντσον (80' Σίπλοκ), Σαλίχοβιτς, Τζόνσον (59' Μουσόνα), Μλάπα (73' Ιμπίσεβιτς), Μπάμπελ.