Υποβιβασμός σοκ για Ανζί!

20:21 11/5/2014 - Πηγή: AEK365

Πριν από περίπου έναν χρόνο η Ανζί έδινε το παρών στον τελικό του Κυπέλλου και τερμάτιζε 3η στο πρωτάθλημα. Μετά την απόφαση του Κερίμοβ να σταματήσει την χρηματοδότηση, όμως, και την πώληση όλων των ακριβοπληρωμένων αστεριών της, η Ανζί πλήρωσε τον κάκιστο πρώτο γύρο, για να υποβιβαστεί τελικά στην 2η κατηγορία. Η ενίσχυση τον χειμώνα δεν έφτασε στους Νταγκεστανούς, που μετά την ήττα από την Κρασνοντάρ θα προσπαθήσουν να αναγεννηθούν

ξανά από τις στάχτες τους.

Με δύο νίκες στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, η Ανζί θα έσωζε τη χρονιά και την κατηγορία. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους παίκτες του Γκατζίεβ, καθώς μόλις στο 6' ο Γκράνκβιστ με κεφαλιά έκανε το 1-0! Το γκολ αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που ανέβασαν στροφές, απείλησαν, έχασαν ευκαιρίες με καλύτερη εκείνη του Μπιλιλεντίνοβ, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Όλοι περίμεναν το come back των φιλοξενούμενων στην επανάληψη, όμως μάταια... Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες. Μέχρι και δοκάρι είχαν με το φάουλ του Πετρόβ. Το παιχνίδι κυλούσε με λίγες φάσεις και σχεδόν όλες για την Κρασνοντάρ με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Ανζί να ακολουθεί την Βόλγκα στην 2η κατηγορία.