20:03 30/3/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπενφίκα- Ρίο Άβε: 6-1
(Μπελγαρέχο 12', Μάτιτς 16', Λίμα 42', 49', 79', Πέρες 82'- Ταραντίνι 51')

Δεν γίνεται να το χάσει αυτό το πρωτάθλημα. Η Μπενφίκα επικράτησε εύκολα με 6-1 της Ρίο Άβε και βρίσκεται σταθερά πρώτη και μάλιστα με διαφορά ασφαλείας από την Πόρτο
Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μελγαρέχο κι 7 λεπτά μετά ο Μάτιτς έγραψε το 2-0. από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Λίμα που έκανε το 4-0 με δύο γκολ

στο 42' και στο 49'. Η Ρίο Αβε μείωσε στο 51'΄με τον Ταραντίνι αλλά στο 60' έχασε τον Βάιρς με κόκκινη κάρτα. Στο 71' αποβλήθηκε και ο Εντιμάρ και πέντε λεπτά μετά ο Λίμα έκανε το 5-1. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Έντζο Πέρες στο 82', ενώ στο 90' και η ΜΠενφίκα έχασε μεκόκκινη τον Μελγαρέχο

Ακαδέμικα- Πόρτο: 0-3
(Μανγκαλά 16', Ντανίλο 52', Κάστρο 89')

Εύκολο διπλό με 3-0 επί της Ακαδέμικα για την Πόρτο, που περιμένει από εδώ και πέρα γκέλα της Μπενφίκα.
Η Πόρτο άνοιξε το σκορ με τον Μανγκαλα στο 16ο λεπτό, ενώ στο 52' ο Ντανίλο έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ο Κάστρο στο 89'.

Μορεϊρένσε- Εστορίλ: 1-1
(Γκιλάς 8'- 90+6' Τέιλορ)

Σημαντικό βαθμό τσίμπησε η Μορεϊρένσε που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Εστορίλ.
Η Μορεϊρένσε άνοιξε το σκορ με τον Γκιλάς στο 8ο λεπτό αλλά στο 90+6' ο Τέιλορ έκανε το 1-1 κι ενώ στο 90+4' η Εστορίλ είχε χάσει με κόκκινη κάρτα τον Βιτόρια.

Μπέιρα Μαρ- Ολιανένσε: 0-1
(Βιέιαρα 81')

Νίκη χρυσάφι μέσα στην έδρα της Μπέρα Μαρ με 1-0 πέτυχε η Ολιανένσε και μένει ζωντανή στ κυνήγι της παραμονής. Το μοναδικό γκο λτου αγώνα πε΄τυχε ο Βιέιρα στο 81ο λεπτό.

Σετούμπαλ- Μαρίτιμο: 2-4
(Πέδρο 80', 84'- Αρτούρ 7', Έλντον 26', Σουκ 37', Σάμι 58')

Πεντάδα έπιασε η Μαρίτιμο που επικράτησε με 4-2 της Σετούμπαλ.
Η Μαρίτιμο προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Αρτούρ, ενώ στο 26' έκανε το 2-0 με τον Έλντον. Στο 37' ο Σουκ έγραψε το 3-0 και στο 58' ο Σάμι έκανε το 4-0. Η Σετούμπελ απλά μείωσε σε 4-2 με τον Πέδρο στο 80' και στο 84'.