Απίστευτο! Εννιά γκολ έριξε η Μπαγερν στο Αμβουργο

19:03 30/3/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 27η αγωνιστική

Μπάγερν Μονάχου-Αμβούργο 9-2
Γήπεδο: Allianz Arena
Η Μπάγερν Μονάχου δεν έδειξε έλεος απέναντι στο Αμβούργο το οποίο διέλυσε με 9-2 φτάνοντας την 10η νίκη σε 10 παιχνίδια στον δεύτερο γύρο. Οι Βαυαροί μπορεί να μην πανηγύρισαν από σήμερα την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά την νίκη της Μπορούσια Ντόρτμουντ, αλλά χάρισαν στους φίλους τους πλούσιο θέαμα. Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-0 με την ομάδα του Γιούπ

Χάινκες να μην βγάζει το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και να πετυχαίνει άλλα τέσσερα γκολ. Ο Κλαούντιο Πιζάρο πέτυχε καρέ τερμάτων με τον Ρόμπεν να πετυχαίνει δυο γκολ ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν οι Σακίρι, Σβαϊνστάιγκερ και Ριμπερί. Τα δυο γκολ του Αμβούργου πέτυχαν ο Μπρουμά και ο Βέστερμαν.
Η Μπάγερν Μονάχου έκανε μια πολύ καλή πρόβα ενόψει του κρίσιμου αγώνα με την Γιουβέντους την ερχόμενη εβδομάδα για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Σημειώνεται πως απόψε οι Βαυαροί πέτυχαν για τέταρτη φορά στην ιστορία τους εννέα γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος με την πρώτη να είναι το 9-0 επί της Κίκερς Όφενμπαχ το 1984.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λουίς Γκουστάβο, Ντάντε, Μπόατενγκ, Λαμ (61' Ραφίνια), Ρόμπεν, Κρόος, Σακίρι (54' Ριμπερί), Σβαϊνστάιγκερ, Μαρτίνεθ, Πιζάρο
Αμβούργο: Άντλερ, Ντικμέιερ, Βέστερμαν, Μπρουμά, Αόγκο, Σκέλμπρεντ, Μπαντέλ (81' Κάτσαρ), Μιν Σον (57' Αρσλάν), Φαν Ντερ Φάαρτ, Ρινκόν (57' Ραΐκοβιτς), Ρούντνεβς

Στουτγάρδη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2

Γήπεδο: Mercedes Benz Arena

Η Μπάγερν Μονάχου ήθελε αυτή την αγωνιστική νίκη δική της επί του Αμβούργου και να μην κερδίσει η Μπορούσια Ντόρτμουντ για να κατακτήσει από απόψε το πρωτάθλημα αλλά η πρωταθλήτρια Γερμανίας δεν της έκανε το χατίρι καθώς επικράτησε στην έδρα της Στουτγάρδης με 2-1. Στο 24ο λεπτό ο Πίστσεκ πήρε την θέση του Σμέλτζερ που τραυματίστηκε και πέντε λεπτά αργότερα έβαλε μπροστά την Ντόρτμουντ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μαξίμ στο 63ο λεπτό αλλά οκτώ λεπτά πριν το τέλος ο Λεβαντόφσκι με το 20ο του γκολ στο πρωτάθλημα έδωσε την νίκη στην ομάδα της Βεστφαλίας που πλέον στρέφει όλη της την προσοχή στο παιχνίδι με την Μάλαγα για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Βέβαια, η Στουτγάρδη διαμαρτύρεται για την φάση του 69ου λεπτού όταν ο Σαντάνα έκανε χέρι όμως ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει πέναλτι υπέρ της Στουτγάρδης γεγονός που εξόργισε τον Νιντερμέιερ που αποβλήθηκε.

Στουτγάρδη: Ούλριχ, Σακάι, Νιντερμέιερ, Ρούντιγκερ, Λόπες, Τραορέ, Χάρνικ, Μπόκα (89' Μακέντα), Μαξίμ (73' Ρόκερ), Γκέντνερ, Ιμπίσεβιτς
Μπορούσια Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Γκροσκρόιτς, Σμέλτζερ (24' Πίστσεκ), Σαντάνα, Ρόις, Μπέντερ, Γκέτσε (83' Σίμπερ), Σαχίν, Γκουντογκάν (60' Λέιτνερ), Λεβαντόφσκι.

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης 1-1
Γήπεδο: Coface Arena

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Μάιντς και Βέρντερ Βρέμης με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1 και να μένουν για ακόμα μια αγωνιστική μακριά από την νίκη. Μόλις στο πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το 13ο γκολ του Σαλάι στο πρωτάθλημα γεγονός που αιφνιδίασε την Βέρντερ Βρέμης που ξεκίνησε με τον Παπασταθόπουλο στην βασική ενδεκάδα όχι όμως και με τον Αρναούτοβιτς με τους δυο παίκτες να πρωταγωνιστούν σε επεισόδιο στην διάρκεια της εβδομάδας. Τελικά ο Αρναούτοβιτς πέρασε αλλαγή στο 62ο λεπτό και επτά λεπτά αργότερα από δική του ασίστ ο Χαντ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Για την Μάιντς ήταν η 5η ισοπαλία στα τελευταία έξι παιχνίδια με την Βέρντερ να παραμένει χωρίς νίκη στις τελευταίες έξι αγωνιστικές και να παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία.

Μάιντς: Φέτκλο, Σβένσον, Πόσπεχ, Νοβέσκι, Μπελ, Σότο, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Ίβανσιτς (73' Μάλι), Ζίμλινγκ (62' Κίρχοφ), Μίλερ (85' Πάρκερ), Σαλάι
Βέρντερ Βρέμης: Μίλιτς, Λουκιμίγια, Ιγκνόφσκι, Παπασταθόπουλος, Γκεμπρέ Σελασιέ, Ντε Μπρινέ, Χαντ, Εκισί, Τρίμπουλ, Μπαργκφρέντε (62' Αρναούτοβιτς), Πέτερσεν

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-4
Γήπεδο: ESPRIT ARENA

Με πειστικό τρόπο η Μπάγερ Λεβερκούζεν επέστρεψε στις νίκες μετά από δυο σερί ήττες συντρίβοντας την Φορτούνα μέσα στο Ντίσελντορφ με 4-1. Στο 22ο λεπτό Κίσλινγκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 για την Μπάγερ αλλά ένας συμπαίκτης του, ο Σβαμπ, ισοφάρισε για λογαριασμό της Φορτούνα με αυτογκόλ πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν την κυριαρχία τους με πρωταγωνιστή τον Σούρλε που πέτυχε δυο γκολ (62', 84') για να έρθει ο Κίσλινγκ στο 88ο λεπτό να διαμορφώσει το 4-1 φτάνοντας τα 18 τέρματα στο πρωτάθλημα. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διατηρεί την 3η θέση έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Φορτούνα Ντίσελντορφ: Γκίφερ, Μπαλογκάν (45' Λέβελς), Λάτκα, Μαλεζάς, Φαν Ντερ Μπεργκ, Μπελιγκχάουζεν (72' Σαχίν), Μπόλι, Τέσε, Ρέισινγκερ, Λάμπερτς (69' Ίλσο), Κρούσε
Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Μπένις, Καρβαχάλ, Σβαμπ, Φολσέιντ, Μπέντερ, Ρέιναρτς, Κάστρο (73' Ρόλφες), Κίσλινγκ, Σαμ (65' Χέγκελερ), Σούρλε

Άουγκσμπουργκ-Ανόβερο 0-2
Γήπεδο: SGL Arena

Μετά από τρεις αγωνιστικές το Ανόβερο επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας της Άουγκσμπουργκ με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κονσταντίν Ράους που πέτυχε και τα δυο γκολ της νίκης, το πρώτο στο 61ο και το δεύτερο στις καθυστερήσεις. Με την νίκη του αυτή το Ανόβερο βρίσκεται δυο βαθμούς πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League ενώ η Άουγκσμπουργκ παρέμεινε στην 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Άουγκσμπουργκ: Αμσίφ, Βερχά, Κάλσεν-Μπράκερ, Κλαβάν, Όστρολεκ, Χαν, Φογκτ (72' Μόραβεκ), Μπάιερ, Γουον Γι (83' Μουσόνα), Ορλ (72' Τσόι), Μέλντερς
Ανόβερο: Ζίλερ, Τζουρού, Σάχεντ, Πάντερ (71'Ποκονιόλι), Σουλτς, Ράους, Χόφμαν, Σλάουντραφ (90' Χαγκούι), Σμίντεμπαχ, Για Κόναν, Αμπντελάουε (71' Σόμπιχ)

Σάλκε-Χόφενχαϊμ 3-0
Γήπεδο: Veltins Arena
Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Σάλκε μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Χόφενχαϊμ και να επικρατήσει με 3-0 παραμένοντας στην 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Χόγκερ στο 72ο λεπτό έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και στην συνέχεια ανέλαβαν δράση οι παίκτες που μπήκαν στο παιχνίδι ως αλλαγή με τον Ράφαελ επτά λεπτά αργότερα να διώχνει το άγχος κάνοντας το 2-0 πριν έρθει ο Πούκι να διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 83ο λεπτό. Η Χόφενχαϊμ θα δώσει μάχη μέχρι το τέλος για να μπει στα μπαράζ παραμονής.

Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Ματίπ, Κολάσινατς, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ντράξλερ (83' Μπαρνέτα), Νόιστεντερ, Χόγκερ, Φαρφάν, Μπάστος (63' Ράφαελ), Μαρικά (74' Πούκι).
Χόφενχαϊμ: Γκόμες, Βέστεργκαρτ, Άμπραχαμ, Οχς, Μπεκ, Φόλαντ, Βάις, Φιρμίνο, Ουίλιαμς (83' Σίπλοκ), Τζόνσον (74' Σαλίχοβιτς), Χοσέ Λουίς Μάτο Σανμαρτίν

Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-0
Γήπεδο: MAGE SOLAR Stadion

Νίκη που την διατηρεί σε απόσταση βολής από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League πέτυχε η Φράιμπουργκ καθώς επικράτησε 2-0 της Γκλάντμπαχ. Ο Μαξ Κρούσε έβαλε την προσωπική του σφραγίδα στην νίκη της ομάδας του καθώς πέτυχε και τα δυο γκολ πρώτα με το αριστερό πόδι στο 69ο λεπτό και μετά με το δεξί στις καθυστερήσεις. Έτσι η Φράιμπουργκ κέρδισε μετά από τέσσερις αγωνιστικές με την Γκλάντμπαχ να έχει δυο νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Φράιμπουργκ: Μπάουμαν, Κρμας (79' Φλουμ), Ντιανέ, Μούτζα (86' Σαντίνι), Σοργκ, Καλιγκιούρι, Γκίντερ, Σούστερ, Σμιντ, Κρούσε, Ρόσενταλ (62' Τερατσίνο)
Γκλάντμπαχ: Τερ Στέγκεν, Στρανζλ, Νταμς, Ντομίνγκεζ, Γιάντσκε, Χέρμαν, Νορντβέιντ, Μαρξ, Βεντ (73' Σιγκέρσι), Ντε Γιονγκ (71' Χάνκε), Γιούνες (67' Εμ Λαπά)

Η 27η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τα παιχνίδια Βόλφσμπουργκ-Νυρεμβέργη (16:30) και Γκρόιτερ Φιρτ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)