EREDIVISIE-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν-Ρόντα: 3-1
(Λοκάντια 14', Ρουίς 63', Μπρουμά 75'-Παούλισεν 41')

Στη 2η θέση ανέβηκε η Αϊντχόφεν που επικράτησε με 3-1 της Ρόντα.

Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Λοκάντια, αλλά στο 41΄ο Παούλισεν έφερε στα ίσα το σκορ. Ο Ρουίς έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Αϊντχόφεν με γκολ στο 63ο λεπτό, ενώ στο 75' ο Μπρουμά έκανε το 3-1.

Χέρενφεεν-Ναιμένγκεν: 2-2
(Μπασακίκογλου 40', Φινμπόγκασον 45+1' πεν.-Χίγκντον 79', Ρικς 90+1')

Τεράστιο βαθμό

τσίμπησε η Ναϊμένγκεν μέσα στην έδρα της Χέρενφεεν καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2.

Στο 40ο λεπτό ο Μπασακίκογλου άνοιξε το σκορ για τη Χέρενφεεν και στ 45+1' ο Φινμπόγκασον με πέναλτι έκανε τα 2-0. Η Ναϊμένγκεν μείωσε με τον Χίγκντον στο 79ο λεπτό και στο 88' έχασε τον Φαν Έιντεν με κόκκινη. Παρόλα αυτά στο 90+1' Ρικς έκανε το 2-2.

Γκρόνινγκεν-Φίτεσε: 3-1
(Ζίφκοβιτς 10', Φαν ντερ Φέλντε 56', Τσέρι 63'-Ατσού 39')

Βήμα Ευρώπης έκανε η Γκρόνινγκεν που κέρδισε με 3-1 τη Φίτεσε και την έβαλε σε μπελάδες σχετικά με τη διεκδίκηση της 2ης θέσης.

Η Γκρόνινγκεν άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με το γκολ του Ζίφκοβιτς αλλά ο Ατσού στο 39' έφερε στα ίσα το σκορ. οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 56ο λεπτό με τον Φαν ντερ Φέλντεν, ενώ στο 63' ο Τσέρι έκανε το 3-1.