Κλειδώνει τη δεύτερη θέση η Ρόμα (VIDEO)

21:00 22/3/2014 - Πηγή: AEK365

SERIE A'-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΙΕΒΟ-ΡΟΜΑ: 0-2
Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Η Ρόμα κέρδισε εύκολα με 2-0 την Κιέβο, διεύρυνε στους 6 βαθμούς τη διαφορά της από τη Νάπολι και δύσκολα θα χάσει τη 2η θέση.

Στο 17ο λεπτό η Ρόμα άνοιξε το σκορ, καθώς ο Σάρδο έκανε λάθος γύρισμα στον Αγκάτσι και ο Ζερβίνιο πρόλαβε και με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 26ο λεπτό ξανά ο Ζερβίνιο έχασε μεγάλη φάση, ενώ στο 32΄η κεφαλιά του Νταϊνέλι δεν βρήκε στόχο.

Τελικπα στο 42ο λεπτό ο Ταντέι έβγαλε όμορφα για τον Ντέστρο που με ιδανικό πλασέ έγραψε το 2-0.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Παλόσκι κόντραρε στον Κάσταν, ενώ στο 54' ο Ντέστρο αστόχησε από καλή θέση. Στο 71' ο Ντε Σάνκτις είπε όχι σε προσπάθεια του Ομπινα, ενώ στο 76' η κεφαλιά του Μπενατιά πέρασε λίγο άουτ.

ΚΙΕΒΟ: Αγκάτσι, Φρέι, Νταϊνέλι,Σέζαρ, Σάρδο, Ραντοβάνοβιτς, Ριγκόνι, Μπεντιβόλιο, Στόιαν (46' Ρούμπιν), Παλόσκι (59' Πελισιέ), Λαζάρεβιτς (70' Ομπινα)

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν (46' Τοροσίδης), Μπενατιά, Κάσταν, Ρομανιόλι, Πιάνιτς, Ταντέι, Ναϊνγκολάν, Ντέστρο (76' Μπαστός), Τότι (59' Φλορέντζι), Ζερβίνιο

ΤΟΡΙΝΟ-ΛΙΒΟΡΝΟ: 3-1
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο Τορίνο

Δεν λυπήθηκε τη Λιβόσνο ο Ιμόμπιλε και με χατ τρικ οδήγησε την Τορίνο σε άνετη επικράτηση με 3-1.

Στο 7ο λεπτό ο Μπάρντι βγήκε και πρόλαβε τον Τσέρτσι, διώχνοντας σε κόρνερ αλλά στο 25΄ο Μπόβο εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Ιμόμπιλε με όμορφη κεφαλιά έξανε το 1-0 για την Τορίνο. Στο 30ο λεπτό ο Μπάρντι σταμάτησε όμορφα την προσπάθεια του Γκλικ, ενώ στο 33' ο Τσέρτσι έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά και στο 43' ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρντι από τη μικρή περιοχή.

Στοπ 50ο λεπτό ο Μεσμπά σούταρε ψηλά άουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 54' ο Τσέρτσι έχασε απίστευτη ευκαιρία. Τελικά στο 60' ο Ελ Καντουρί τροφοδότησε όμορφα τον Ιμόμπιλς κι εκείνος από καλή θέση έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 67ο λεπτό ο Ιμόμπιλε με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 και ολοκλήρωσε το χατ τρικ του. Το τελικό 3-1 έκανε στο 89ο λεπτό ο Σιλιγκάρντι.

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι, Κούρτιτς, Ελ Καντουρί, Μαξίμοβτς, Βίβες (80' Γκάτσι), Νταρμιάν, Τσέρτσι (73' Μετζιορίνι), Ιμόμπιλε (76' Ταχτσίδης)

ΛΙΒΟΡΝΟ: Μπάρντι, Κετσερίνι, Έμερσον (30' Ρινάουντο), Καστελίνι, Ντάνκαν, Γκρέκο (66' Σιλιγκάρντι), Πιτσίνι, Μπιαγκιάντι (71' Μπενάσι), Μεσμπά, Παουλίνιο, Μπελφοντίλ.