Βελτίωση, αλλά ήττα

23:32 6/4/2012 - Πηγή: AEK365

Σε πολύ καλύτερη κατάσταση, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά σε σχέση με το χθεσινό ματς κόντρα στην Σλοβενία βρέθηκε η Εθνική Ανδρών κόντρα στην Αυστρία στο δεύτερο παιχνίδι της στο διεθνές τουρνουά «Γκόλντγκας Καπ». Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 27-25 από την διοργανώτρια ομάδα, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης. Αύριο η Ελλάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της κόντρα στην Τσεχία (14:00)

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα

λεπτά με την Ελλάδα να προηγείται 2-3 και 3-4 στο 4:38 με γκολ του Μαστορογιάννη. Πάλι όμως (όπως και κόντρα στην Σλοβενία) «κόλλησε» σε αυτό το σημείο και οι Αυστριακοί με σερί 4-0 προηγήθηκαν 7-4 στο 8:36. Η Εθνική μείωσε με τον Γεωργιάδη, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι το 16', όταν ο Μαραγκός με τέρμα σημείωσε το 11-10. Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο Σάντος και Σιλαγκί έκαναν την ζημιά και έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων γκολ (16-12) στους Αυστριακούς στο 25:31 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 18-14. Στο δεύτερο ημίχρονο η διοργανώτρια ομάδα αύξησε την διαφορά ακόμα και στα 5 τέρματα (21-16) στο 37' με τον Φόλσερ και όλα έδειχναν πως θα πάρει μια εύκολη νίκη, αλλά η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη είχε διαφορετική άποψη. Παπαδόπουλος και Μάλλιος με ωραίες ενέργειες μείωσαν σε 22-19 για την ελληνική ομάδα στο 42:35 και ανησύχησαν τους γηπεδούχους. Η Αυστρία προηγήθηκε ξανά με τον Σιλαγκί 24-19 στο 44:31 και 26-21 στο 48:15, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανταπεξήλθε στην πίεση και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς (26-24) με δύο γκολ του Μαστορογιάννη και ένα του Μπαλωμένου στο 54:50. Ένα κρίσιμο γκολ του Μάγιερ για το 27-24 στο 57:28 «κλείδωσε» τη νίκη για την Αυστρία με την Ελλάδα να έχει τις ευκαιρίες να πετύχει κι' άλλα γκολ, αλλά αρκέστηκε σε ένα του Τζιμούρτου για το τελικό σκορ.

ΑΥΣΤΡΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 27-25
Τα δεκάλεπτα: 7-4, 13-11, 18-14 (ημχ.), 21-17, 26-21, 27-25
ΑΥΣΤΡΙΑ (Πάτρεκουρ Γιοχάνεσον): Μπάουερ, Φόλσερ 5, Ζιούρα 1, Σμιντ 1, Μπόζοβιτς 4, Μάγιερ 2, Λάσνερ, Μαρίνοβιτς, Σιλαγκί 6, Πος, Σλίνγκερ, Βαγκεσράιτερ, Βέμπερ 4, Γιαντλ, Σόρφ, Σάντος 4.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Δημάκης, Τζιμούρτος 5, Μαστορογιάννης 4, Μπαλωμένος 4, Μάλλιος 2, Δέλλιος, Μαραγκός 1, Ευαγγελίδης, Τσάτσος 1, Παπαδόπουλος 2, Ιωαννίδης, Γεωργιάδης 4, Νικολαϊδης, Σεβαστίδης 2, Μεγαλοοικονόμου. Διαιτητές: Μοσορίνσκι- Πάντζιτς, δίλεπτα: 4-3,πέναλτι: 2/2-2/3Κόκκινη: 39' Τσάτσος (τρία δίλεπτα).