Βαριά ήττα για Ελβετία

22:57 6/4/2012 - Πηγή: AEK365

Σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Σαμπερί η Γαλλία συνέτριψε με 33-20 (17-11 ημχ.) την Ελβετία, βασική αντίπαλο της Εθνικής μας ομάδας στην 1η προκριματική φάση του EURO 2014. Οι «Τρικολόρ» που είχαν την συμπαράσταση 4.500 θεατών προηγήθηκαν 9-3 στο 13' με τους Ελβετούς να μειώνουν σε 15-11, χάρις την άμυνα 3-2-1 που έπαιξαν σε εκείνο το σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ξέφυγε ξανά στο 18-12 και έφτασε τα 10 γκολ

(23-13), λίγο πριν το 40', ενώ η διαφορά έφτασε και τα 14 γκολ (32-18) λίγο πριν το τέλος.

Για τους Γάλλους διακρίθηκε ο τερματοφύλακας Ντουμόλιν με 11 αποκρούσεις και οι Μ. Ζιλ (5 γκολ), Ζολί (6 γκολ). Για την Ελβετία κορυφαίος ήταν ο Γκράουμπνερ με 6 τέρματα και ο Χόφστετερ με 5.

Από τον αγώνα απουσίασε ο τραυματίας Αμπαλό, καθώς και οι Σοράιντο, Καραμπουέ, Φερναντέζ.

«Σήμερα πήραμε ένα καλό μάθημα. Μπορούμε να παίξουμε κάποια λεπτά σε αυτό το επίπεδο, όχι όμως 60 λεπτά. Στην επίθεση είχαμε τα μεγαλύτερα προβλήματα», είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γκόραν Πέρκοβατς.

Οι δύο ομάδες θα παίξουν και αύριο στο Μονμπελιάρ.