Βαθμός-δώρο του Δώνη στον ΠΑΟ

21:45 17/9/2011 - Πηγή: AEK365
Στο 1-1 έμειναν Παναθηναϊκός και Ατρόμητος στο Περιστέρι για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο Λέτο στο 86' ισοφάρισε το γκολ του Μήτρογλου στο 53' εκμεταλλευόμενος κυρίως την οπισθοχώρηση των γηπεδούχων και τις κινήσεις του Γιώργου Δώνη με χαρακτηριστικότερη την αντικατάσταση του Κώστα Μήτρογλου από τον Ηλία Αναστασάκο. Με δέκα από το 3'
οι «πράσινοι» εξαιτίας της αποβολής του Καρνέζη. Το ματς Όταν στο πρώτο ημίχρονο, η αξιοσημείωτη φάση είναι η αποβολή του Καρνέζη στο 3', μπορεί να καταλάβει κανείς τι 45λεπτο παρακολουθήσαμε. Ο Παναθηναϊκός έμεινε γρήγορα με δέκα παίκτες και έστειλε το σχέδιο του Ζεσουάλδο Φερέιρα στο καλάθι των αχρήστων. Έτσι, οι «πράσινοι» έμειναν σε παθητικό ρόλο, αλλά και ο Ατρόμητος ο οποίος είχε την κατοχή της μπάλας δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Καπίνο. Το α' μέρος έκλεισε με 53 λάθη, γεγονός που δείχνει την κακή εικόνα και τις λίγες φάσεις. Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασιστικά στο ματς, αλλά ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με τον Μήτρογλου. Ωραία κεφαλιά από τον νεαρό επιθετικό στο 53' και το 1-0 για τους Περιστεριώτες. Ο Παναθηναϊκός στα εναπομείναντα λεπτά ανέβηκε. Κυρίως γιατί του το επέτρεψε ο Ατρόμητος ο οποίος οπισθοχώρησε. Είχε μία διπλή καλή στιγμή με Κουίνσι και Ρούντολφ στο 63'. Λίγο αργότερα ο Γιώργος Δώνης άλλαξε απέσυρε τον Κώστα Μήτρογλου βάζοντας τον αργό και παλαίμαχο... Ηλία Αναστασάκο, ενώ έβγαλε και τον κινητικότατο Μπάλλα. Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να πιέζουν και με τον Λέτο στο 86' έφερε το ματς στα ίσια και χάρισε στον Παναθηναϊκό τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Ζουέλα, Μπάλλας (77' Μακρής), Τάτος, Πίτου Γκαρσία (66' Δημούτσος), Καραγκούνης, Επστάιν, Μήτρογλου (85' Αναστασάκος). ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Σεϊταρίδης (46' Βύντρα), Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σιμάο (5' Καπίνος), Κατσουράνης, Ζέκα, Λέτο, Κουίνσι, Τοτσέ (57' Ρούντολφ).