Βαλβέρδε: Μείναμε από δυνάμεις

08:00 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
Στην καλύτερη φυσική κατάσταση και αντοχή της Μαρσέιγ στάθηκε ο Ερνέστο Βαλβέρδε με τον Βάσκο τεχνικό να υποστηρίζει πως ο Ολυμπιακός έμεινε από δυνάμεις και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που ήρθε η ήττα με 1-0 στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Ολυμπιακού τόνισε: "Η αλήθεια είναι
πως η Μαρσέιγ έχει πολύ καλή φυσική κατάσταση και αντοχή. Εμείς προς το τέλος μείναμε από δυνάμεις, ειδικά ο Μιραλάς, στα τελευταία 20 λεπτά δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω να μαρκάρει". Αναφερόμενος στο παιχνίδι, ο Βαλβέρδε δήλωσε: "Σίγουρα ήταν ένα μειονέκτημα πως το πρώτο επίσημο παιχνίδι ήταν σήμερα, σε αντίθεση με την Μαρσέιγ η οποία έχει δώσει περισσότερα. Να μην εστιάσουμε όμως εκεί. Ήμασταν χειρότεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πολύ καλύτεροι στο δεύτερο, μάλιστα, θα έλεγα πως ήμασταν ισοδύναμοι και θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η Μαρσέιγ είναι μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλή φυσική κατάσταση. Είναι αλήθεια πως δεν κάναμε πολλές ευκαιρίες, όσες κάνουμε στο πρωτάθλημα, γιατί στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι κάτι το τελείως διαφορετικό. Η Μαρσέιγ είχε μια καλή ευκαιρία και ένα κόρνερ όταν δεχθήκαμε το γκολ. Το σίγουρο είναι πως όταν κάνεις ευκαιρίες ρισκάρεις, αλλά θα το πώς και πάλι, πως δεν είναι όπως το πρωτάθλημα". Για το παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ, ο Βαλβέρδε τόνισε: "Είχαμε πει πως ο ξεκάθαρος στόχος φέτος είναι το πρωτάθλημα. Το Τσάμπιονς Λιγκ είναι κάτι έξτρα, στο οποίο θέλουμε να διακριθούμε. Έτσι όπως ήρθε το πρώτο ματς πάμε στο Λονδίνο για την νίκη, αν και ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι αυτό. Το σίγουρο είναι πως στον όμιλο έχουμε να αντιμετωπίσουμε τρεις πολύ καλές ομάδες". Τέλος, σε ερώτηση αν μπορεί ο Ολυμπιακός να διατηρήσει τον ρυθμό του πρώτου 20λεπτου και στα 90 λεπτά, ο Βαλβέρδε απάντησε: "Αυτό είναι που προσπαθούμε να καταφέρουμε. Να ανεβάσουμε τον ρυθμό και την αντοχή της ομάδας. Υπάρχουν παίκτες που ακόμα προσπαθούμε να εντάξουμε στο σύστημα της ομάδας όπως ο Φέισα, ο Γέστε και ο Αμπντούν οι οποίοι τα πήγαν αρκετά καλά".