Τσεχ: Ιδανικό αποτέλεσμα

15:50 12/11/2011 - Πηγή: AEK365

Με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεχία επικράτησε 2-0 του Μαυροβουνίου στην Πράγα και απέκτησε σαφές προβάδισμα για πρόκριση στα τελικά του EURO 2012 με τον Πετρ Τσεχ, αφού εστίασε στις χαμένες ευκαιρίες, να κάνει λόγο για ιδανικό αποτέλεσμα.

Σε δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της UEFA, ο Τσεχ τόνισε: "Είναι το ιδανικό αποτέλεσμα

για εμάς, αν κάποιος μας το πρότεινε για τελικό αποτέλεσμα πριν την έναρξη του αγώνα, θα υπογράφαμε αμέσως. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας στο πρώτο ημίχρονο και στα αποδυτήρια είπαμε πως χρειάζεται να είμαστε υπομονετικοί, να μην δώσουμε στον αντίπαλο ευκαιρίες και να περιμένουμε τις δικές μας για να πετύχουμε γκολ. Το Μαυροβούνιο είχε ευκαιρίες στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εμείς είχαμε τις δικές μας με το δεύτερο γκολ να είναι σπουδαίο καθώς το 2-0 είναι διαφορετικό από το 1-0".

Για την ρεβάνς στο Μαυροβούνιο, ο Τσεχ δήλωσε: "Ξέρουμε πως δεν έχουν τίποτα να χάσουν, πρέπει να πετύχουν τουλάχιστον δυο γκολ και αυτό θα προσπαθήσουν. Θα είναι ένα τεστ για εμάς, αλλά πιστεύω πως με το πλεονέκτημα που έχουμε τώρα θα τα καταφέρουμε".