18:31 18/2/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 22η ΑΓΩΝΣΙΤΙΚΗ

ΧΕΡΤΑ- ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 0-1
Γήπεδο: Ολυμπαιό στάδιο Βερολίνου
Την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο συνέχισε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, καθώς πέτυχε την 6η σερί νίκη της, επικρατώντας με 1-0 της Χερτα.
Η Ντόρτμουντ πίεσε από το πρώτο λεπτό, αλλά η Χέρτα ήταν σωστά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και δεν έδωσε το δικαίωμα στην πρωταθλήτρια να απειλήσει.
Στο μοναδικό κενό που άφησε η Χέρτα στο 33ο κλεπτό, ο Μπάριος κατάφερε να μη βρει την μπάλα από το μισό μέτρο.
Η Ντόρτμουντ πίεσε στην

επανάληψη, έχασε αρκετές φάσεις και τελικά πήρε κεφάλι στο σκορ στο 66'.
Ο Λεβαντόφσκι έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι της Χέρτα, αλλά ο Γκρόσροϊτζ με φοβερό γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Από εκεί και πέρα η Ντόρτμουντ κράτησε εύκολα τη νίκη μιας και η Χέρτα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.
ΧΕΡΤΑ: Κραφτ, Γιάνκερ, Χούμπνικ, Μιγιάτοβιτς, Μπαστιάνς (74' Ρόνι), Νιεμάγιερ, Ράφαελ, Έμπερτ, Κομπιασβίλι, Ράμος, Ρουκάβιτσα (63' Λασογκά).
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ (46' Οβομογιέλα), Σούμποτιτς, Χούμελς (79' Σαντάνα), Σμέλτζερ, Μπέντερ, Κελ, Μπλαστσικόφσκι, Λεβαντόφσκι, Γκρόσροϊτζ, Μπάριος (77' Λάιτνερ).

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ- ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: 4-1
Γήπεδο: Μπάι Αρίνα
Στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε άνετα με 4-21 της Άουγκσμπουργκ
Η Λεβερκούζεν απείλησε πρώτη στο 13ο λεπτό με τον Σκάαμπ και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25'.
Ο Κάστρο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Κίεσλινγκ με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 1-0.
Ση Άουγκσμπουργκ ανέβασε ρυθμό και στο 44ο λεπτό παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς ο Κίεσλινγκ γύρισε λανθασμένα προς του τέρμα του, ενώ στην επόμενη φάση ο Λένο απέκρουσε το πλασέ του Ντζενγκ.
Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 50ο λεπτό με τον Κου να κάνει το κοντινό πλασέ μετά από συνδυασμό με τον Μέλντερς, αλλά η Λεβερκούζεν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 60'.
Ο Μπέντερ έκανε το γύρισμα στην περιοχή από δεξιά και ο Κάστρο με προβολή έκανε το 2-1.
Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «ασπιρίνες» καθάρισαν το ματς, καθώς ο Σούρλε τροφοδότησε τον Κίεσλινγκ, ο οποίος με κοντινό σουτ έκανε το 3-1.
Στο 70' ο Σούρλε έκανε το ένα δύο με τον Κίεσλινγκ και αφού απέφυγε και τον γκολκίπερ, έγραψε το 4-1.
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Τσόρλουκα (80' Ορτέγκα), Κάντλετς, Σκάαμπ, Τόπρακ, Μπέντερ, Ράιναρτζ, Κάστρο, Αουγκούστο (80' Ντα Κόστα), Σούρλε (74' Μπελαράμπι), Κίεσλινγκ.
ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γεντζ, Οστρζόλεκ, Λάνγκαμπ, Κάλσεν Μπρακ, Βερχάεγκ, Κου, Χοσογκάι, Ερλ, Ντζενγκ, Ντάβιντς (62' Χάιν), Μέλντερς (62' Μπρίνκμαν).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ- ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: 1-3
Γήπεδο: Ίμτεχ Αρίνα
Επιτέλους νίκη για τη Βέρντερ Βρέμης που νίκησε μέσα στο Αμβούργο με 3-1 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 5 αγωνιστικές.
Το Αμβούργο είχε το πρώτο καλό σουτ του αγώνα στο 5' με τον Ντιεκμέιρ, αλλά στο 9' η Βέρντερ έφτασε στο γκολ