21:01 22/10/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-12ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΙΤΙΚΗ

ΜΕΤΑΛΙΣΤ-ΛΕΓΚΙΑ: 0-1
Γήπεδο: Βαλερί Λομπανόφσκι

Άλμα πρόκρισης έκανε η Λέγκια, που επικράτησε με 1-0μέσα στην έδρα της Μέταλιστ κι έκανε το 3Χ3.

Η Λέγκια ήταν καλύτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 28'. Ο Ντούντα με καταπληκτική προσπάθεια πέρασε δύο αμυντικούς της Μέταλιστ και με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 1-0. Η Λέγκια άγγιξε το 2-0 στο 39ο λεπτό, με τον Σα να αστοχεί εξ επαφής.

Η Λέγκια έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 στο 52ο λεπτό, καθώς ο Γκοριάινοφ απέκρουσε το πέναλτι του Βρντόλιακ, ενώ στο 69' και η Μέτελιστ έχασε πέναλτι με τον Γιάγια.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριάινοφ, Βιγάγκρα, Τορσιλιέρι, Πσένιτσνικ (62' Κουλάκοφ), Μπολμπά, Εντμάρ, Τόρες, Γιουσούφ (75' Μπερεζόφτσουκ), Κρασνοπιόροφ (57' Κομπίν), Γιάγια, Χομένιουκ.

ΛΕΓΚΙΑ: Κούτσιακ, Γιοντλόβιετς, Αστίθ, Μπροζ, Ρζέζνιστσακ, Ντούντα, Γκιγιέρμε, Βρντόλιακ, Κοσέτσκι, Κούτσαρτσικ, Σα (81' Σαγκανόφσκι)