Το πρωτάθλημα πέρασε από την Έδεσσα (VIDEO)

10:36 30/5/2014 - Πηγή: AEK365

Ήταν οι "χρυσές εποχές". Η ΑΕΚ ήθελε νίκες και πήγαινε και τις έπαιρνε νταηλίκι μέσα σε κάθε έδρα. Σαν σήμερα, πάμε 21 χρόνια, στο 1993. Η Ένωση πάει στην Έδεσσα για την 33η αγωνιστική γνωρίζοντας ότι πρέπει μόνο να κερδίσει και στην πορεία να πάρει τη νίκη και επί του Ολυμπιακού στο φινάλε του πρωταθλήματος στη Νέα Φιλαδέλφεια, ώστε να κατακτήσει το δεύτερο σερί πρωτάθλημά της.

Με τον Αντώνη Μήνου να δείχνει τον δρόμο στο 12', πιάνοντας πέναλτι του Κόλεφ, η ΑΕΚ άρχισε την αντεπίθεσή της. Δεν ήταν εύκολα... Χάθηκαν απίστευτες ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι να έρθει η σέντρα του Αγορογιάννη από τα δεξιά, το πέταγμα του Δημητριάδη στο δεύτερο δοκάρι, η κεφαλιά "ψαράκι" και το γκολ στα μέσα της επανάληψης. Ήταν το 0-1 που έμεινε ως το τέλος. Μία τεράστια νίκη για την ΑΕΚ, η οποία σφράγισε τον τίτλο με το 3-1 επί του Ολυμπιακού την τελευταία αγωνιστική στο Ναό.