Της έβαλαν πέντε γκολ αλλά βγήκε Europa League

20:06 3/5/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 36η Αγωνιστική

Σέλτικ-Αμπερντίν 5-2
(25',44' Μπράουν, 53' Στόουκς, 69',87' Κόμμονς/28' ΜακΓκιν, 56' Λόγκαν)

Στο "Celtic Park", η Αμπερντίν έχασε 5-2 από την Σέλτικ αλλά το πανηγύρισε καθώς σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Νταντί Γιουνάιτεντ εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Europa League. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με τον Μπράουν στο 25' αλλά τρία λεπτά αργότερα ο ΜακΓκιν ισοφάρισε για την Αμπερντίν. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ξανά ο Μπράουν έδωσε νέο

προβάδισμα για την Σέλτικ που στο 53' έκανε το 3-1 με τον Στόουκς. Στο 56ο λεπτό η Αμπερντίν μπήκε και πάλι στο παιχνίδι κάνοντας το 3-2 με τον Λόγκαν αλλά ο Κόμμονς με δυο γκολ, στο 69' και το 87', διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Ινβερνές-Νταντί Γ. 1-1
(7' Κρίστι-71' Ελ Αλαγκουί)

Σημαντικό έδαφος για έξοδο στο Europa League έχασε η Νταντί Γιουνάιτεντ καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ινβερνές. Μάλιστα, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με γκολ του Κρίστι και κατάφερε να πάρει τον βαθμό με τέρμα στο 71ο λεπτό από τον Ελ Αλαγκουί.

Μάδεργουελ-Σεντ Τζόνστον 2-1
(21' Έινσγουόρθ, 36' ΜακΜάνους-27' Μακέι)

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος με την Μάδεργουελ να κερδίζει 2-1 την Σεντ Τζόνστον και μόνο με αυτοχειρία θα χάσει την έξοδο στα προκριματικά του Europa League. Στο 21ο λεπτό ο Έινσγουορθ έβαλε μπροστά στο σκορ την Μάδεργουελ με την Σεντ Τζόνστον έξι λεπτά μετά να ισοφαρίζει με τον Μακέι. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 36ο λεπτό ο ΜακΜάνους.

Σεντ Μίρεν-Ρος Κάουντι 1-0
(79' Γουίλντ)

Το γκολ του Γουίλντ στο 79ο λεπτό κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της Σεντ Μίρεν για παραμονή καθώς το γκολ αυτό ήταν αρκετό για την νίκη 1-0 επί της Ρος Κάουντι.