20:07 14/9/2013 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 5η αγωνιστική

Τουλούζ-Μαρσέιγ 1-1
(66' Μπεν Γιέντερ/ 87' Λούκας Μέντες)

Μετά την ήττα από την Μονακό την προηγούμενη αγωνιστική, η Μαρσέιγ έκανε ακόμα μια μέτρια εμφάνιση αλλά αυτή την φορά πήρε έναν βαθμό χάρη στον Λούκας Μέντες.
Η Τουλούζ προηγήθηκε στο 66ο λεπτό με δεξί σουτ του Βίσαμ Μπεν

Γιέντερ αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος ο Βραζιλιάνος μπακ της Μαρσέιγ, Λούκας Μέντες, με κεφαλιά χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Μασσαλίας που πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με την Άρσεναλ για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Σημειώνεται πως η Μαρσέιγ μετά τις τρεις σερί νίκες τις τρεις πρώτες αγωνιστικές έχει μαζέψει στην συνέχεια μόλις έναν βαθμό ενώ η Τουλούζ παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη.

Αζαξιό- Εβιάν: 2-3
(Λασνέ 81', Ταγιό 86'- Ντζεντζέ 31', Μπεριγκό 43', 52'

Σημαντικό διπλό με 3-2 για την Εβιάν, κόντρα στην Αζαξιό.

Η Εβιάν άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Ντζεντζέ, ενώ στο 43' ο Μπεριγκό έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης έκανε και το 3-0 στο 52ο λεπτό, αλλά στο 81' ο Λασνέ μείωσε σε 3-1 και ο Ταγιό στο 86' σε 3-2.

Ναντ- Σοσό: 1-0
(Τζόρτζεβιτς 77')

Σημαντική νίκη με 1-0 για τη Ναντ επί της Σοσό.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Τζόρτζεβιτς στο 77ο λεπτό.

Γκινγκάμπ- Μπαστιά: 1-1
(Γιαταμπαρέ 88' πεν.- Καζρί 47')

Ο Καζρί έκανε το 1-0 για την Μπαστιά στο 47ο λεπτό, αλλά ο Γιαταμπαρέ με πέναλτι στο 88' έφερε στα ίσα το ματς. Μάλιστα στο 90+2' ο Γιαταμπαρέ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Γκινγκάμπ αλλά αυτή τη φορά έχασε το πέναλτι.

Μονπελιέ- Ρεμς: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μονπελιέ και Ρεμς και πήραν από έναν βαθμό.

Βαλενσιέν- Σεντ Ετιέν: 1-3
(Μελίκσον 80' πεν.- Κορνέ 17', 53', Χαμουμά 47')

Κορυφή έπιασε η Σεντ Ετιέν, που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Βαλενσιέν.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Κορνέ, ενώ ο Χαμουμά στο 47' έκανε το 2-0. Ο Κορνέ με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 53' διαμόρφωσε το 3-0, ενώ η Βελενσιέν μείωσε με το πέναλτι του Μελίκσον στο 80'.