19:57 11/3/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.- ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: 2-0
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ
Η Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-0 τη Γουέστ Μπρομ και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, καθώς η Σίρι έχασε με 1-0 από τη Σουόνσι
Η Γουέστ Μπρομ έφτασε κοντά στο γκολ στο 5ο μόλις λεπτό, καθώς μετά από σέντρα του Ρίτζγουελ, ο Άντριους έκανε την προβολή και η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.
Στο 10' ο Φόστερ δεν ανησύχησε από το σουτ του Γιανγκ,
Στο 17' ο Ντε Χέα απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Μπραντ, ενώ στο 26΄η κεφαλιά

του Γουέλμπεκ πέρασε λίγο άουτ,
Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν τελικά το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Γουέιν Ρούνεϊ.
Ο Τσικαρίτο έκοψε την μπάλα στην περιοχή και ο Ρούνεϊ με όμορφο σουτ έκανε το 1-0.
Στο 53ο λεπτό ο Τσικαρίτο σημάδεψε το δοκάρι του Φόστερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ της Μπρομ δεν ανησύχησε από την κεφαλιά του Ρούνεϊ.
Στο 59' ο Γουέλμπεκ κατάφερε να αστοχήσει εξ επαφής, ενώ στο 66' η Γουέστ Μπρομ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Όλσον.
Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ρούνεϊ με πέναλτι που κέρδισε ο Γιανγκ από τον Άντριους.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Τζόουνς, Έβανς, Φέρντιναντ, Εβρά, Κάρικ, Σκόουλς (73' Πογκμπά), Τσικαρίτο, Γιανγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (77' Κλέβερλι)
ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Τάμας, ΜακΌλεϊ, Όλσον, Ρίτζγουελ, Οντεμβίγκι, Μουλούμπου, Μόρισον, Άντριους (72' Σάρνερ), Μπραντ (72' Σόρεϊ), Φόρτσιουν (77' Λονγκ)

ΣΟΥΟΝΣΙ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: 1-0
Γήπεδο: Στάδιο της Ελευθερίας
Αυτοκτόνησε η Σίτι που έχασε με 1-0 από τη Σουόνσι κι έπεσε πίσω από τη Γιουνάιτεντ.
Η Σουόνσι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έχασε μια καλή ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Ρούτλετζ, ο οποίος στο 6' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Χαρτ.
Ωστόσο ο Σινκλερ δεν μπόρεσε να νικήσει από τα 1 μέτρα τον γκολκίπερ της Σίτι, ο οποίος κράτησε το μηδέν στην εστία του.
Στο 18' το σουτ του Μπαλοτέλι σταμάτησε πάνω σε σώματα, ενώ στο 29' το κοντινό σουτ του Γκρέιαμ πέρασε λίγο άουτ.
Στο 49ο λεπτό το σουτ του Αγκουέρο πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 58ο λεπτό ο Βορμ απέκρουσε το πλασέ του Νασρί.
Στο 69' και πάλι ο Βορμ είπε όχι στον Ρίτσαρντς, αλλά η Σουόνσι πήρε τελικά τη νίκη με ένα γκολ στο 84ο λεπτό.
Μετά από λάθος στο κέντρο της Σίτι, ο Ρούτλετζ έγινε κάτοχος της μπάλας, έδωσε με τη μία για τον Μουρ που με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-0 και έριξε τη Σίτι στο καναβάτσο.
ΣΟΥΟΝΣΙ: Βορμ, Ράιντζελ Κόκερ, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Μπρίτον, Άλεν, Σίγκουρντσον, Ρούτλετζ (88' Μονκ), Σινκλέρ, Γκρέιαμ (79' Μουρ).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Σάβιτς, Κ.Τουρέ, Κλισί, Μπάρι (38' Αγκουέρο), Ντε Γιονγκ (84' Τζόνσον), Γ.Τουρέ, Νασρί, Σίλβα (87' Ντζέκο), Μπαλοτέλι.

ΝΟΡΙΤΣ- ΓΟΥΙΓΚΑΝ: 1-1
Γήπεδο: Κάροου Ρόουντ
Στο 1-1 έμειναν Νόριτς και Γουίγκαν σε ένα μέτριο ματς.
Η Νόριτς ξεκίνησε με γκολ από νωρίς, καθώς άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό.
Ο Κάιλ Νότον έκανε τη σέντρα και ο Χουλαχάν πρόλαβε τον Αλ Χαμπσί και πλάσαρε για το 1-0.