Στο 0-0 κόλλησαν Λόκερεν και Σερκλ Μπριζ σε ένα κακό ματς.

Κορτράικ-Μέχελεν: 3-0
(Ντε Σμετ 23', Σεβαλιέ 28', Ντιέρξ 85')

Μεγάλη νίκη με 3-0 πέτυχε η Κορτράικ επί της Μέχελεν.

Η Κορτράικάνοιξε το σκορ με τον Ντε Σμετ στο 23ο λεπτό και στο 28' ο Σεβαλιέ έκανε το 2-0. Το 3-0 έγραψε ο Ντιέρξ στο 85ο λεπτό κι ενώ στο 67' είχε αποβληθεί ο Ντε Βιτ της Μέχελεν.

Οστάνδη-Λιρς: 2-1
(Ρουίζ 59', Ρούιτινξ 90'-Κουεμάχα 49')

Μεγάλη νίκη

με 2-1 για την Οστάνδη κόντρα στη Λιρς.

Η Λιρς προηγήθηκε στο 49' με τον Κουεμάχα, αλλά 10 λεπτά αργότερα, ο Ρουίς έφερε στα ίσα το σκορ. Τη νίκη στην Οστάνδη έδωσε ο Ρούιτινξ με γκολ στο 90ο λεπτό.

Μουσκρόν-Άντερλεχτ: 4-2
(Βαντεντριέσχε 6', 10', Μπεμπά 26' αυτ., Μίτσελ 73' πεν.-Μπεμπά 45', Σιριάκ 80')

Από το κακό στο χειρότερο η Άντερλεχτ που ηττήθηκε με 4-2 από τη Μουσκρόν.

Η Μουσκρόν προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βαντεντριέσχε, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 10' έκανε και το 2-0. Στο 26ο λεπτό η Μουσκρόν πήρε κεφάλι τριών τερμάτων, χάρη σε αυτογκόλ του Μπεμπά, ο οποίος στο 45' μείωσε σε 3-1. Ωστόσο στο 73' ο Μίτσελ με πέναλτι έκανε το 4-1 και στο 80' ο Σιριάκ μείωσε σε 4-2.